מעצבת הפנים ליטל ארביב הבינה את הפוטנציאל שהיה חבוי מאוד בדירה ישנה, חשוכה ומוזנחת בתל אביב, ובשילוב כוחות עם בן זוגה – מושיקו, אשר עוסק בבנייה ושיפוצים, הם הצליחו לגשר על הדעתנות המקצועית של כל אחד מהם בתחומו, ולהגיע לתוצאה הרמונית ואוורירית.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

המעצבת ליטל ארביב משתפת: הבית שלנו ממוקם במזרח תל אביב, גבול רמת גן. אני מתגוררת בבית יחד עם בן זוגי מושיקו – בעל חברה לבנייה ושיפוצים ושתי בנותינו – יובל (3) ושחר (חודשיים). זהו בית בבניין מסוף שנות ה-70, בגודל של 83 מ"ר ומחולק ל-4 חדרים. כשנכנסנו לדירה לראשונה היא הייתה ישנה, חשוכה ומאוד מוזנחת, אך מאוד מהר הבנו את הפוטנציאל הגלום בה. מהרגע שבו רכשנו את הדירה, היו לי כ-3 חודשים לתכנן מחדש ולרכוש חומרים בכדי שהכל יהיה מוכן לרגע שבו נתחיל לעבוד. השיפוץ עצמו לקח כחודש וחצי.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

החלוקה של הדירה כפי שקיבלנו אותה הייתה מוזרה בחלקים מסוימים, אך מפאת תקציב מוגבל לא רצינו להרוס את כל הקירות ולהתחיל מחדש. היה לי מאוד חשוב למקסם את החלוקה בדירה, והיו מספר דברים שעליהם לא יכולתי להתפשר – פתיחת חלל המטבח הסגור, יצירת חדר הורים מרווח שיכלול בתוכו חדר רחצה בנוסף לחדר הרחצה הכללי, ארון חדר שינה גדול וכמה שיותר מקומות אחסון. בנוסף, איזור חלל הרחצה היה מתוכנן בצורה מאוד לא טובה ומונמך יחד עם המסדרון לגובה של 2 מ'. כל זה גרם לתחושת מחנק והחשיך מאוד את הבית, כך שהיה ברור לי שאת ההנמכה אנחנו חייבים לפרק.
נכנסתי לפרויקט הזה בהתרגשות גדולה, זו הפעם הראשונה שעיצבתי בית לי ולבני משפחתי. יחד עם זאת, הקושי לעצב לעצמי היה גדול מאוד. בעיני, הרבה יותר קשה למעצב לעצב לעצמו, דווקא כי אנחנו מכירים כל כך הרבה חומרים, סגנונות ומוצפים בהמון רעיונות חדשים כל הזמן, זה בעצם היה האתגר הגדול מכולם.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

האתגרים הנוספים שעמדתי בהם היו לשכנע את בן זוגי לשנות את מערך הדירה בצורה משמעותית יותר מהתכנון שהיה לנו כשרק רכשנו את הדירה. לגרום לו לראות ולהבין איך הכל הולך להתחבר יחד ולהיות שווה את המאמץ הנוסף מבחינת זמנים וכן מבחינת עלויות. אתגר נוסף, היה להגשים המון חלומות ורצונות שלי כמעצבת בבית הראשון שהוא באמת שלי. עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

השיפוץ עצמו בוצע על ידי מושיקו, דבר שהקל עלינו מבחינת עלויות וגם יכולתי לסמוך עליו בעיניים עצומות. אני כמובן גם הגעתי לדירה על בסיס יומי כדי לעבור על הדברים שנעשו. מצד שני זה דבר שהקשה במקומות מסוימים כי הכל היה מלווה באמוציות משני הצדדים. מתוך הניסיון של שנינו כבעלי מקצוע המגיעים מהתחום, החלטנו שאנחנו לא מתפשרים על איכות החומרים ובעלי המקצוע הנוספים. מאחר והדירה הייתה ישנה היה צורך ברור לטפל בכל התשתיות של הבית מהיסוד, החלפת כל מערכת החשמל והאינסטלציה.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

הקו העיצובי שכיוונתי אליו היה מינימליסטי ומודרני. מראה קליל ונקי שאותו השגתי בצבעוניות בהירה, מונוכרומטית ושימוש  בחומרים טבעיים כמו בטון, עץ וברזל. במטבח עצמו דווקא בחרתי ללכת על צבעוניות בגוון כהה של אפור-כחול, ובקונטרסט אליו בחרתי בשיש לבן עם נימים בגוון אפור בהיר, כיור ואביזרי חשמל בנירוסטה ומדף מרחף מעץ אלון שמחמם קצת את המראה הכללי. בחרתי להשאיר עמוד בטון טבעי שחשפנו בכוונה כחלק משלב ההריסות.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

החלטתי שהצבעים בבית יהיו בעיקר מהריהוט והאקססוריז שניתן לשנות ולהחליף בקלות, כאשר גם שם הצבעוניות היא עדינה ובהירה. דבר נוסף שמכניס צבע וחיים הם הצמחים שמפוזרים ברחבי הבית ומכניסים הרבה ירוק טבעי.
בחלל הציבורי בחרתי להשתמש בריצוף של אריחים גדולים דמויי בטון ובחדרים בחרתי בפרקט עץ טבעי תלת שכבתי איכותי של אלון מבוקע בגוון ביניים שנותן תחושה חמימה ורכה.
לסלון בחרתי להכניס שולחן קפה ומזנון שעיצבתי וייצרתי בעצמי, שניהם עשויים עץ בשילוב ברזל צבוע שחור ומעל הספה תליתי מדף ברזל שייצרתי באופן פרטי אצל מסגר שאיתו אני עובדת. עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

אני תמיד אומרת שאין דבר כזה יותר מידי אחסון, זה משהו שתמיד אנחנו צריכים ולרוב אין לנו מספיק. כחלק מהחלוקה החדשה בדירה בחרתי להכניס ארון אחסון גדול במסדרון שמשתלב ונטמע במראה שלו כחלק מהקירות. מעבר להיותו ארון המכיל בתוכו המון, בחרתי לנצל את החלל לצורך נוסף ולהכניס אליו את מכונת הכביסה והמייבש שמוסתרים בתוכו ולא ניתן כלל להבחין בהם, כך שילבתי בין הפונקציונליות והמראה הנקי אליו כיוונתי.
חלל הרחצה היה מתוכנן במקור בצורה לא מנוצלת כלל ומשם התחלתי. ה"קובייה" הזו של חלל הרחצה שכללה במקור אמבטיה, 2 שירותים וסוג של מחסן לא מנוצל, הכתיבה הרבה מהשינויים מאחר ולא יכולנו להזיז אותה. שברתי את כל הפנים של חלל זה ובעצם חילקתי מחדש לשני חדרי רחצה – אחד כללי לכל בני הבית והאורחים ואחד לחדר ההורים.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

החלק של ההריסה והרמת הקירות החדשים הוא חלק שאני מאוד אוהבת. זה השלב שבו השינוי מורגש מאוד מהר, רואים את התכנון הופך למציאות ובדירה הספציפית הזאת הרגשנו איך הכל נפתח, נכנס הרבה אור ואוויר והפוטנציאל שהיה עד עכשיו רק בתוך הראש ועל גבי התכניות מתחיל לקרום עור וגידים.
עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

בחדר השינה הכנסתי שידות לצד המיטה שאותן עיצבתי וייצרתי אצל נגר, גם הן עשויות עץ בשילוב ברזל שחור.היה חשוב לי ליצור חדר הורים בהיר, רך ומפנק שיהיה לנו כיף לחזור אליו ולהירגע בסוף כל יום, הכולל ארון גדול וחדר רחצה עם מקלחון מרווח.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

הצבעוניות והחומריות בשני חדרי הרחצה דומים מאוד, הרצפה כהה והקירות לבנים, אך בשימוש באריחים שונים בכל חלל. בשניהם בחרתי ליצור נישה מובנת בתוך קיר האמבטיה/מקלחון למראה נקי ופונקציונלי.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

בחדר השינה של הילדות ההחלטה הייתה ללכת על צבעוניות יוניסקס, ניטרלית ונעימה כדי לא ליצור עומס. כל הצבעים שנוספו פנימה הגיעו מאקססוריז משלימים והצעצועים.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

תהליך העיצוב החל בחלומות וברצונות שלי, אך תמיד היה צריך להשתלב עם הרצונות של בן זוגי, שבחלקים מסוימים התנגשו והדעות היו חלוקות. בכדי להצליח ולהמחיש לו בצורה הטובה ביותר את העיצוב אליו כיוונתי, השתמשתי בהדמיות וכך הצלחנו להגיע להחלטות בצורה הטובה ביותר.

עיצוב: ליטל ארביב צילום: שירן כרמל, www.pnim.co.il

כמעצבת אני מאוד אוהבת עיצוב נקי, מינימלסטי, נורדי ובו זמנית חשוב לי שהדברים יהיה פונקציונליים ולטעמי זה נכון לכל מקום, גם אם מדובר בבית, חנות או מסעדה. בנוסף, אני אוהבת את השימוש בחומרים טבעיים – עץ, בטון, ברזל, צבעים מונוכרומטיים שלרוב מגיעים מהחומרים עצמם בשילוב של צבעוניות עדינה ולא עמוסה. בתוך כל זה שילוב של צמחיה היא חלק חשוב. אני מאוד אוהבת את התוצאה הסופית שהגעתי אליה עם כל האתגרים שעמדו בפניי לאורך כל התהליך.

עיצוב: ליטל ארביב
צילום: שירן כרמל

קבלן מבצע: ‎ארביב פרוייקטים משה & ירין בע"מ
נגרות: משה יהב
ריצוף: דור וצורי, שרוני, רצף
חיפויים וכלים סניטריים: רצף
דלתות פנים: פנדור
שולחן פינת אוכל וכסאות: גולן רהיטים, פיק אפ
מיטה: מחסני הנמל
ארונות אמבטיה: טורקיז האוס, תומיק
תאורה פונקציונאלית: אור שי
תאורה דקורטיבית: זגורי, דיל תאורה, איקאה
אקססוריז: פלורליס, נושקה
שולחן סלון, מזנון: ליטל ארביב

3 תגובות

 1. בודק שרית

  ליטל פשוט מושלם בדיוק לטעמי הצבעים התכנון

 2. אפרת

  מקסים אהבתי מאוד.
  איפה נרכש השטיח ?

 3. נטע

  מאיפה ענף הכותנה על שולחן האוכל ?