המעצבת סיגל ארז התגוררה ועבדה עד לפני 3 שנים במרכז הארץ, ובעקבות המשפחה וגם מתוך רצון ליישב את הגליל עברה לישוב אבטליון – ישוב קטן הטובל בנוף מהיפים בארץ. למרות שהבית הוא דגם בהרחבה שהגביל את סיגל מבחינת השינויים האפשריים לביצוע, הצליחה סיגל להעניק לבית את המראה שכל כך שאוב מלוח ההשראות המקצועי שלה – מושפע מהסגנון המרוקאי ומתובל יחדיו עם הסגנון המקסיקני והאפריקאי, תוך שימוש בצבעוניות עזה ושילוב של רהיטים ופריטים ישנים וישנים יותר.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

המעצבת סיגל ארז משתפת בתהליך: הפרוייקט הזה הוא בעצם הבית הפרטי שלי. שטח המגרש הוא כחצי דונם, שטח הבנייה כ-200 מ"ר. זהו מבנה דו-מפלסי אשר תוכנן על ידי האדריכל גידי כורם כחלק מההרחבה בישוב. האתגר הראשוני והגדול מכולם היה ההתחייבות לרכוש דגם אחד מתוך 3 דגמים בלבד שהוצעו לבחירה, וגם לא ניתנה לנו האפשרות לתכנן את המבנה לפי רצוננו וצרכינו. כצפוי, הדגמים שהוצעו בהרחבה היו בסיסיים וסטנדרטיים, ובנוסף הייתה מגבלה על שינויים – הן במבנה עצמו והן בחללים הפנימיים. כל האמור לעיל הצריך ממני להיות יצירתית, לחשוב מחוץ לקופסא ולמצוא פתרונות מן הרצוי למצוי.
עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

ליד דלת הכניסה ממוקם חלון קשתי הפונה לנוף הנהדר. זה מקנה זמן לספוג את מראה הנוף לפני שנכנסים הביתה. הוספתי כותרת גג ועיטורים שמוטבעים בה וגם פתחים אל הדק בחלק מהחדרים בקומה התחתונה.
הדבר הראשון שהיה ברור לי הוא שכל דלת ודלת בבית הולכת להיות שונה ומיוחדת, מעין תכשיט שיעניק לכל חדר את הייחודיות שלו. בחרתי יחד עם בעלי במפתחים רחבים וגבוהים ודלתות כפולות לכלל חדרי השינה והעבודה בבית. הדלתות עצמן הן דלתות עתיקות מפירוק אשר נרכשו ממש בתחילת הפרויקט ב-ענתיקה בעמקה. רק לאחר שהוחלט היכן תהיה מוצבת כל דלת קבעתי את המידה הסופית של הפתחים בהתאמה. הדלתות עברו רסטורציה אצל גולן שריקי מנגריית ארזא ולאחר מכן נצבעו כל אחת בגוון משלה. לכל דלת הותאמה ידית עתיקה מתוך מבחר שאספנו במשך השנים בשיטוטינו בשווקי פשפשים בארץ ובעולם.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרובחרתי להדגיש את ריצוף הבית ולא להבליעו. כלל הבית רוצף באריח טרה קוטה טבעי שבצבעו ובמראהו מאוד דומיננטי. בחללים הציבוריים והפרטיים תכננתי הנחה אלכסונית של האריחים ובחדרי הרחצה הנחה ישרה. בין לבין מקשרים חיתוכים דקים אנכיים של האריח בכדי לתת לעין להתרגל למעבר מהנחה האלכסונית לישרה. במקומות נבחרים אף שיבצתי אריחי קרמיקה קטנים בין אריחי הטרקוטה בגווני טורקיז.
הבית מטויח פנים וחוץ כולל תקרות, בטיח מינרלי מבית וולך. 4 גוונים משולבים אחד בשני- ב'ז, ירקרק, כחול עמוק וכתמתם. יש שינוי גוונים גם בחלק מן התקרות שממשיכות את גוון הקיר. כל הפינות בתוך הבית עוגלו והפכו רכות ואמורפיות.
דלת הכניסה בגוון תכול עמוק מעוטרת בחלון מסורג שאליו הותאמה זכוכית סבתא כתומה מובילה אל החלל הציבורי. העין פוגשת בקמין עצים שממוקם ממול, עבורנו כמשפחה המיקום בעל חשיבות עליונה כי הקמין מסמל חום, משפחתיות, התכנסות וזאת התחושה שרצינו להעביר לכל הנכנס לביתנו.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו
תכננתי מינימום חלוקות בחלונות בכדי לא להפריע לנוף הנפלא לחדור אל הפנים. לאלומיניום בחרתי גוון טורקיזי שמתכתב עם שאר הצבעוניות בחלל וכל חלון עוטר בחלקו התחתון בזכוכית סבתא.
בפינת האוכל שולחן עץ בוצע על ידי גולן הנגר בהזמנה אישית על פי תכנון שלי . הפלטה העליונה עשויה עץ ברוש לא מהוקצע והכיסאות נרכשו ממסעדה שנסגרה. הכיסאות הגיעו בצבע שחור וצבענו אותם לגוונים של חמרה וירוק. גוף תאורה ייחודי שנקנה בשוק הפשפשים ממוקם מעל פינת האוכל שמשקיפה לפרגולה החזיתית.
כלל המעקות בתוך הבית נצבעו בצבע צהוב עז ושמשי. זאת לאחר משא ומתן קשוח עם המסגר שטען שזה לא חוקי ובלתי הגיוני לצבוע מעקה בצבע כזה. אני ניצחתי.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרובסלון יש המון חלונות שמשקפים את החוץ ומכניסים אותו אלינו הביתה, וספסל בנוי אחד מתחת לחלון שהוא אחת הפינות האהובות עליי בבית.
ספת רביצה שמלווה אותנו שנים רבות רופדה מחדש בגוון טורקיזי ואליה צוותו זוג כורסאות מעוגלות מרופדות בבד ריפוד בן 40 שנה לפחות שכבר אף אחד לא עושה היום ושעיני החדה צדה באחד מהגיחות לשוק הפשפשים. שני הדומים צבעוניים שהבאנו מהודו משלימים את מגוון בדי הטקסטיל. החלל חף מוילונות בכדי לא לפגוע בכבודו של הנוף.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו
את ארונות המטבח, האי והרהיט המפריד תכננתי לפרטי פרטים והעברתי לביצוע של גולן הנגר. יחידות הפנים הן של איקאה ועליהן הולבשו החזיתות מעץ ממוחזר. האי משמש לאכילה ואחסון. 2 כסאות בר ישנים שייפתי וצבעתי באהבה בגוון ירוק . מעל האי ארבע סנדות הוסבו למתקן תלייה ססגוני לסירים. יחידת הרהיט המפריד בין המטבח לפינת האוכל היא יחידה דו-כיוונית המספקת מקום רב לאחסון מזון בחלקים הסגורים שלה ואחסון כלים נאים בפתוחים.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרובחזית הרהיט לוח מחיק לתכתובות משפחתיות וסלסלאות עץ לירקות ופירות. למשטח העבודה נבחר לוח שיש חלילה ומעליו הונחו אריחי חיפוי מקרמיקה בגלזורה בורקת בגוון ירוק-בקבוק. מיקמנו כיריים גסים מברזל ומתחתם תנור בישול עומד בגוון בורדו. את הקיר מעל הכיור עיביתי כך שיווצר מדף עמוק להנחת עציצים שמוסיפים יופי וצבע.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו
בשירותי האורחים יש שילוב של דלתות כניסה כפולות בגוון כתום, טיח תכול, עיבוי קיר מעל אסלה ליצירת שתי נישות קשתיות בסגנון מרוקאי עם תאורה בתוכן. גוף תאורה עשוי חימר של האומנית עינבל לוריא משתלשל מן התקרה וקמין צר ומעוגל שמצאתי באחד השווקים הוסב לספריה – שלא ישעמם.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

פינת נטילת ידיים היא חיצונית לחדר, קיר שלם חופה באריחי קרמיקה מקסיקניים שנקנו בטורקיז. כיור גושני מרובע בעיצוב אומנית הקרמיקה לימור בר יוסף הוצב מעל ומגש מעוגל הפך למראה. גוף תאורה מרהיב שזורק הילות אור לכל עבר משלים מעל.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

זוג דלתות טורקיז מוביל אל חדר השינה המרווח והמואר. ארון הקיר מחופה בחזיתות של דלתות אסם. קיר חוצץ מול מיטה (במקור קיר TV) משמש לפינת טיפוח ואיפור. ארונית אינדונזית בעיטורים צבעוניים הוצבה בחזיתו ומעליה מראה וגזע עץ שעליו תלויים תכשיטים.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

זוג דלתות נוסף הפעם בגוון צהוב מוביל לחדר רחצה מפנק ואינטימי. הטיח התכול עוטף את החדר ומשרה עליו רומנטיות. במקלחון הגדול יש בצד אחד ספסל ובצד שני מדף בנוי מחופים אריחים מעוטרים שנקנו בענבל אריחים מעוטרים. מעל ארונית האחסון מיקמנו כיור בצהוב חמניה.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

מכיוון שאנחנו עצמאים שעובדים מן הבית הוקצה לכל אחד מאיתנו חדר עבודה שמתאים לצרכיו. שולחנות העבודה נרכשו בענתיק קונטיינר – מחסן לריהוט ישן שמובא ממזרח אירופה .הוצבו ארונות מעוטרים מאינדונזיה ופריטי ריהוט משלים שנאספו עם השנים.
בחדר העבודה שלי הוצבה ספריית חומרים שלהם אני זקוקה בעבודתי מול הלקוחות וכן ספרייה בה מונחים קלסרי הלקוחות. בפיילת נחושת ענקית מגולגלות תוכניות עבודה, על הקיר נתלתה מסגרת מעוטרת מברזל בסגנון מרוקאי ובתוכה פסל. על הריצפה הנחתי שטיח מעוטר בגוונים של ירוקים שמשקיט מעט את אריחי הריצוף. מכיוון שחדר העבודה שלי הוא הסטודיו שלי שממנו אני יוצרת ופועלת, היה לי חשוב ליצור סביבה שתגביר אצלי את חדוות היצירה.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרועיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

חדר השינה של בתי הוא החלל היחיד בבית שהוא בגוונים רגועים יותר, וזה לפי דרישתה של בתי בת ה-22 שמתגוררת בדירה משלה במרכז הארץ ומגיעה לסופי שבוע. בכניסה לחדר מוצב ארון גדול עם סגירה של דלתות אסם אשר מופרד מהחלל שבו מוצבת המיטה.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו

גם בחדר הרחצה שמובילה אליו דלת אסם הגוונים של הריהוט והכיור יותר רכים.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרוגיליתי את נפלאות הגינון וכמה כיף בשעות הערב המוקדמות להתבשם בריחות המשכרים העולים מן הגינה. תרפיה לגוף ולנפש. את איזור הכניסה לבית הקדשתי לערוגות תבלינים בשימוש יומיומי. את הגינה עיצבתי יחד עם קמאל הגנן. בספונטניות רבה, בחרנו את הצמחים ועצי הפרי  ואני עברתי עם הגנן ואמרתי לו היכן לשתול כל צמח וצמח. גם כאן היה משא ומתן ואזהרות שאני שותלת הרבה מדי וקרוב מדי, שיהיה קשה לטיפול ולשמחתי זה התגלה בפועל ממש כלא נכון. הקמנו בגינה פרגולת עץ מעמודי חשמל בשילוב ארבעה זני גפנים שעולים ומשתרגים עליה.

עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרו עיצוב פנים: סיגל ארז, אדריכל: גידי כורם, צילומים: אלדד מאסטרובפרוייקט הזה זיקקתי, מיציתי ודייקתי את כל הידע והתובנות שאגרתי לגבי תכנון עיצוב והלבשת חללים ב-12 השנים האחרונות. אני מרגישה שאני היום במקום הנכון לי. למדתי לא לפחד להתערב בעבודת האדריכל בשינויים במבנה עצמו (הכל כמובן בתיאום איתו) ואני שואפת להמשיך ולהתעמק בתכנון חיצוני ופנימי ללקוחות שמתחברים לסגנון שלי.

עיצוב פנים: סיגל ארז
אדריכל הפרוייקט: גידי כורם
צילומים: אלדד מאסטרו

דלתות עתיקות מפירוק: ענתיקה
רסטורציה דלתות, נגרות מטבח, ארונות אסם, שולחן פינת אוכל, דלתות אסם: גולן שריקי נגריית ארזא
טיח חוץ ופנים: טיח וולך
חיפויי חדרי רחצה וארונות חדרי רחצה: ענבל אריחים מעוטרים
כלים סניטריים: רמא כרמיאל
כיוריי חדרי רחצה צבעוניים: לימור בן יוסף
גדרות ומעקות: מסגריית סכנין
אלומיניום: אלומיניום החרמון
גופי תאורה חימר: עינבל לוריא
גופי תאורה קרמיקה, כיורים גושניים, מדף קרמיקה במטבח: לימור בן יוסף
shaycle3

8 תגובות

 1. גליה טרומפר ורדי

  ,סיגל הבית נפלא פשוט נפלא. אהבתי את כל בחירותיך את שילוב החדשוהישן הפנים והחוץ הצבעוניות והאלמנטים המקסיקניים מזרחיים. פשוט פרפקט. תהנו ממנו

 2. סיגל ארז

  תודה גליה יקרה. כיף לשמוע שהתחברת אל הבית . סופ"ש נפלא ❤

 3. אביטל

  מקסים ביותר. מהיכן נרכשו בולי העץ של הפרגולה המקסימה?

 4. פאני לוי

  הבית מקסים וכל כך מזמין….תהנו מלא

 5. סיגל ארז

  רב תודות פאני. שמחה שלטעמך ❤

 6. תמר בנימיני

  חגיגה חושנית של חפצים וצבעים , צמחיה ונוף. המשיכי ליצור בחדווה ! תמר

 7. שיילה

  איזה פרופיל אלומיניום זה?