טלי אוהד

כבר בגיל 8 הייתה מעצבת הפנים טלי אוהד משרטטת בתים ומרהטת אותם. לאחר שנים שכללו לימודי אמנות ותקשורת חזותית בבצלאל ועיסוק כעצמאית בתחום העיצוב הגרפי, החליטה טלי להגשים את החלום האמיתי – להפוך למעצבת פנים וליצור בתים שמחברים בין פריטים וחומרים הבאים מעולמות שונים.
צילום: עדי ארד

קצת עליי

אני אשתו של האיש שלי, אמא ל-4 אהובים שכבר גדלו והם השמחה, המהות והכח שלי. מאד מחוברת למשפחה ולחברות טובות. אני טיפוס של אנשים.
המשפחה שלי, מצד אמא ומצד אבא, הגיעה לארץ בתחילת המאה ה-19, ואני מרגישה מאד מחוברת לארץ. לפעמים חולמת לגור לתקופה במקום אחר, לחוות יומיום אחר, אבל יודעת בוודאות שמקומי הוא כאן.
עד גיל 30 גרתי בירושלים, משם עברנו לתל אביב למשך 4 שנים, ולפני 22 שנים בנינו בשוהם את הבית שאנחנו גרים בו עד היום. ככל שעוברות השנים, אני מעדיפה יותר ויותר את ההרים על הערים, ושוהם הוא סוג של מקום טוב באמצע מהבחינה הזו.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

הלימודים

למדתי באוניברסיטה העברית 3 שבועות: יום אחד גיאוגרפיה (שבסופו הגעתי למסקנה שאני לא הולכת ללמוד על אבנים שלוש שנים נוספות), משם עברתי ללימודי היסטוריה ואחרי שלושה שבועות עזבתי לגמרי. הבנתי שאני חייבת לעשות עם עצמי משהו יצירתי. התקבלתי למחלקה לאמנות בבצלאל ולמדתי בה שנתיים, שבסופן דייקתי יותר את תחום העניין שלי. בסיום השנתיים, התחלתי ללמוד שוב, הפעם, במחלקה לתקשורת חזותית. בסך הכל למדתי בבצלאל 6 שנים. יכולתי כבר מזמן להיות רופאה.
אחרי שנים כעצמאית בתחום העיצוב הגרפי, פתחתי חברה לעיצוב ויבוא של חפצים לבית.
לפני כשנתיים וחצי, אחרי 15 שנים, החלטתי להמשיך הלאה, לאהבה חדשה-ישנה שלי ולהתמקצע בעיצוב פנים. סיימתי בהצטיינות לימודי עיצוב פנים בשנקר הנדסאים והגשמתי חלום ישן.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

הכי מעניין

אחד הרגעים המספקים במקצוע שלי הוא הרגע שבו הדברים שראיתי בעיניי רוחי, מתחברים והופכים למציאות. הלפני והאחרי – לראות את הבית לפני שמתחיל התהליך ואחרי שהכל נגמר – ההריסה, הבניה, הצביעה וכל פריטי הריהוט והסטיילינג מתיישבים במקומם ונוצר החיבור. כמו בקוביה הונגרית, יש את הבלגן, ואז את התהליך, כשהדברים מתחילים להסתדר אבל עוד לא ממש ברורים, ופתאום הכל מתחבר ונראה שלם ונכון.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

הרגע בו הבנתי שאני רוצה לעצב

אמנות ועיצוב היו חלק ממני מאז שאני זוכרת את עצמי. מגיל 7 נסעתי באוטובוס לחוגים במוזיאון ישראל – קרמיקה, ציור, פיסול. לא זוכרת את עצמי משתעממת בתור ילדה – תמיד היה לי מה לעשות, הייתי מוקפת בחרוזים, ניירות, צבעים, לבד, בדים. מילדות הייתי משרטטת בתים ומרהטת אותם. היום אני יכולה לומר, שהגשמתי את אותו חלום ישן.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

סגנון

אני מאד אוהבת צבע, ויחד עם זאת הנטייה הטבעית שלי היא לא להתפרע עם צבעים. לבחור פלטת צבעים הרמונית ומאוזנת, שתהיה נכונה ללקוח ולמטרה של החלל הספציפי. להשתמש בצבע שאפשר לחיות איתו לאורך זמן בדברים הקבועים, ואת נקודות הצבע היותר עוצמתיות לתת בדברים שקל להחליף, אם נמאס. מאמינה שהסוד הוא במינון הנכון באופן כללי, ובצבע בפרט. אוהבת ליצור בתים שיהיו מקום של מנוחה ושקט ויחד עם זאת, להוסיף עניין באמצעות שימוש בחומרים וצבע.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il
אני אוהבת להתבסס על הצבעוניות הטבעית והשקטה שבחומרים הטבעיים – גווני האבן, העץ, הברזל, הבטון והפשתן ועליהם להוסיף את הגוונים והצבעים העזים יותר. אוהבת את השילוב בין החומרים ״הנקיים״, החדשים והמודרניים, לבין חומרים ״מחוספסים״, לא מושלמים, שהשנים שניכרות בהם מוסיפות המון חן וחום. הקסם נוצר בשילובים בין פריטים שנלקחו מעולמות שונים, ויוצרים משהו חדש ואישי בצירוף שלהם.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

אתגרים

כל משפחה, לקוח וחלל הם חידה חדשה, אתגר שונה מקודמו שדורש ריסטרט לכל מה שקדם לו. אני מאתחלת את המערכת היצירתית בכל פעם מחדש. אין לי מושג מה יהיה בסופו של התהליך וזה מוסיף המון עניין ומשנה את החוויה מפרוייקט לפרוייקט. אחד הרגעים המספקים הוא לראות את פתרון "החידה״ הזו בסוף התהליך, כשאחרון הפריטים מתיישב במקומו וסוגר את התהליך, משלים אותו עד לפרטים הקטנים ביותר.

עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

השראה

רונאל ג׳ורדן, מעצבת טקסטיל דרום אפריקאית מעוררת בי השראה. נתקלתי לפני מספר שנים בחלוקי הנחל התלת מימדיים הענקיים שהיא מעצבת ומייצרת מלבד, המיוצר מצמר בשילוב חומרים טבעיים אחרים, ומאז אני עוקבת אחריה ומתפעלת כל פעם מחדש מהיופי של המוצרים ומהיצירתיות. היא יוצרת כריות ושטיחי לבד עם טקסטורה תלת מימדית של חלוקי נחל, פרחים ענקיים מלבד לחיפוי קירות אקוסטיים, קערות לבד מטריפות. פשוט מדהימה אותי כל פעם מחדש.
בארץ יש הרבה מעצבי מוצר או טקסטיל צעירים ומוכשרים, שאני נתקלת בהם ובעבודות שלהם והם מעוררים בי התפעלות ושמחה. משתדלת מאד לשלב בעיצובים שלי פריטים ויצירות של האמנים הצעירים והמוכשרים האלה. תמר ניקס למשל, שיצא לי לעבוד איתה בשיתוף פעולה -מעבר לזה שאני מאד אוהבת ושמחה לשלב את היצירות שלה, היא אדם שכל כך נעים וטוב לעבוד איתו. או נטע טסלר מסטודיו knots שמעצבת ומייצרת פופים וכריות, שמוסיפים קריצה וייחוד לחללים שבהם הם משתלבים.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il
sImage_(53)[1] 

אם לא הייתי עוסקת בעיצוב

אז הייתי בטח עוסקת בעיצוב מכיוון אחר. קניינות למשל.

הייתי רוצה לעצב את הבית של

ראובן ונחמה ריבלין. יש בהם משהו אחר, מכיל, מקבל, תרבותי, שמרגש ומשמח אותי בכל פעם מחדש. בא לי לעצב בית למישהו שעושה טוב, שמשמח אותי בקול אחר.
הלקוח האידאלי מבחינתי הוא זה שיודע להעריך מקצועיות, שנותן כבוד לבעלי מלאכה יחודיים, לאומנים ולאמנים. שיהיה פתוח לחומרים ועיצובים שהם לא הבחירה המובנת מאליה והאוטומטית.

עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

פריט שלא אוותר עליו

פריט אישי, אחר, שמחובר לחיים של הלקוחות שלי, ולכן משתנה מבית לבית. תמיד אחפש את מה שמאפיין את הלקוח, המשפחה המסויימת שאני מעצבת עבורה. אוסף ייחודי, פריטים שאוהבים ונקשרו אליהם במהלך השנים. משהו שיש רק להם. ויש בי המון כבוד ואהבה לייחוד הזה. מאד שמחתי ונהניתי לייחד קיר לצילומים בבית של לקוחה שעוסקת כתחביב בצילום, והצילומים תמיד נשארו אצלה במגירה, היה כיף לבחור ביחד, למסגר ולתת להם את המקום הראוי.

החנות הסודית שלי

השווקים והחנויות במקומות אותנטיים, פשוטים ונידחים. שם אני מוצאת את הפריטים שמרגשים אותי, פריטים ״אמיתיים״, לא דווקא אלה שנועדו לנוי, אלא חשבוניה דביקה מקמח במאפיה בסין או חשבוניית עץ בשוק בקירגיזסטן, סירי חימר בחנות בכפר בזנזיבר, שמיועדים לשימוש הכפריים ובכלל לא למכירה לתיירים. דלת קטנה של ארון מזווה ממרוקו וכדומה.
חנות כזו בארץ, מלאה באוצרות אותנטיים עם המון אופי היא באק יארד, ליד פרדס חנה. פריטים שנאספים אחד אחד באזורים הכפריים בארה״ב, מקבלים בארץ את הטאצ׳ הסופי בצביעה, ולפעמים מספיק פריט אחד כזה בחלל כדי לייצר משהו אחר, ייחודי, אישי. מיטות ברזל, כסאות עץ שאין שני להם, ארגזי קוקה קולה אותנטיים מעץ, שידות מטריפות. אוצרות.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

בית החלומות שלי

בנוי על שפת האגם, על קומה אחת, ויש בו חלונות גדולים שמכניסים שפע אור ויופי של החוץ פנימה. אה כן, ואיילים וארנבים מסתובבים בגינה שלי. יש המון מרחב ויופי מסביבו וכל המשפחה והחברים שלי ממש גרים לידי.
עיצוב: טלי אוהד, צילום: הגר דופלט, www.pnim.co.il

פרוייקט החלומות שלי

עיצוב של חלל בבית ספר. בדרך כלל החללים הללו מועשרים ויזואלית על ידי וועדות קישוט למיניהן. הייתי שמחה לקבל חלל כזה ולהפוך אותו לחגיגה אמיתית של חומר, צבע וגירוי ויזואלי.
עיצוב: טלי אוהד
צילומים: הגר דופלט
צילום פורטרט: עדי ארד