מעין רהב

אחרי שמעצבת הפנים מעין רהב צברה חוויות בתחום עיצוב האריזות, עיצוב המוצר, שיווק, קניינות וניהול סחר בארץ ובעולם, היא בחרה לעבור הסבה ולהתמקד בתכנון ובעיצוב פנים מתוך אהבה לשיח עם לקוחותיה והבנה של הרצונות והצרכים שלהם, שאותם היא מתרגמת לכדי פרקטיקה של החיים. כיום היא מנהלת סטודיו עצמאי העוסק בפתרונות פונקציונליים ואסתטיים לחללים פרטיים ומסחריים.

www.pnim.co.il

חמש עובדות

1. אני נשואה לחן שעוסק ברפואה, ואמא לעידן ועלמה. שתיהן נהנות ממש לצבוע תכניות וגם אוהבות להבין מה קורה בתכניות. לפעמים אני 'מגניבה' אותן איתי לעבודה.
2. חייתי שלוש שנים נפלאות בסין ואני עדיין נפעמת מהחוויות שחוויתי שם. אם תגללו באינסטגרם שלי אי שם בין השנים 2009-2012 תוכלו לקבל טעימה.
3. עבדתי בארה"ב כמנהלת פיתוח מוצרים במפעל שייצר קרמל ושערות סבתא. מידי בוקר יכולתי לדעת איזה טעם קרמל מבשלים מהניחוחות שהרחתי. וזה הזמן לשתף שיש לי זכרון מוחשי וחד לריח.
4. צבעים הם החיים. ולא, אין לי צבע מועדף להמליץ עליו. אז כששואלים אותי מהו הגוון המושלם בעיני אני תמיד אענה כתשובה: תלוי למי ואיפה.
5. עיצוב הוא חלק מחיי. כילדה עיצבתי בתים לברביות שלי והכנתי עבורן בגדים. בחיי הבוגרים, הבנתי שככל ששאלו את דעתי בנוגע ולתכנון ואווירה בבתי משפחה וחברים, כך התגלתה בי הסקרנות לדעת יותר ולהכנס לרזי המקצוע.

www.pnim.co.il

ההתחלה 

את התואר הראשון שלי עשיתי בתקשורת חזותית בשנקר. במהלך התואר נבחרתי לסטאז' בלונדון שהוסיף לי רבות למקצוע ולראייה הבינלאומית. לא עבר זמן רב, וחן ואני ארזנו את חיינו בתל-אביב וטסנו לסין. שם ניהלתי צוות של פיתוח ועיצוב מוצרי מתנות בתחום המזון לקמעונאיות הכי נחשבות בעולם: STARBUCKS, TARGET, DYLAN'S CANDY BAR ועוד רבות ומדהימות. משם עברנו לארה"ב שם עסקתי במשרה זהה אך בשוק האמריקאי בלבד. היה אדיר. כששבנו לארץ הייתי עצמאית לתקופה, ואחריה השתלבתי כקניינית ומנהלת הסחר של רשת ZER4U. במקביל התחלתי ללמוד בסטודיו של ברברה ברזין.

www.pnim.co.il

עיצוב פנים

למדתי במשך שנתיים עיצוב פנים מברברה ברזין. השנה הראשונה היתה טכנית מאוד וכללה את החוקים הטכניים הנדרשים למעצבת. קיבלתי את כל הכלים הכי מוקפדים ורלוונטיים שיש בתחום. בשנה השניה, תוך כדי סטאז' בו ניהלתי מספר פרוייקטים בסטודיו של ברברה ברזין, התחלתי לתכנן ולעצב כעצמאית. אחד הפרוייקטים הראשונים שלי היה לתכנן את משכנו של "איש הענבים" ביפו. פרוייקט שריגש אותי בכל רמ"ח איברי. ההתאהבות בתחום היתה פשוט גדולה יותר מכפי שדמיינתי.

www.pnim.co.il

צבע וחומר

לצבעים יש השפעה אדירה על חיינו. גם אם לא נשים לב, אנחנו מושפעים מצבעים בדיוק כפי שאנחנו מושפעים מתאורה. אני בעד לשלב צבעים בבית ובכלל בחיים. באופן זהה אני חשה לגבי חומרים. אני בעד לגוון, לשלב, לנסות. כל זאת באיזון הראוי לו. אני אוהבת להכיר חומרים חדשים ולהתעדכן ממש כל הזמן, זה חלק מהמקצוע.

www.pnim.co.il

הכי מעניין

יש לי אהבה אדירה לשיח עם אנשים שנכנסו לחיי, להבין את מהותם, את הרצונות והצרכים שלהם, ולתרגם את כל זה לכדי פרקטיקה של החיים. אני מאוד נהנית לשמוע סיפורים, תובנות וחוויות של אנשים שמעולם לא הכרתי, עם רצונות והתנהלות יומיות שונה בבית. יש אינטימיות ופרטיות רבה בתהליך. אני מגיעה לתהליך של תכנון ועיצוב בדף חלק ונקי, וקשובה למי שיושב מולי ולעיתים גם למילים שבין השורות. מלקטת מידע כדי לתכנן ולייצר את בית חלומותיהם.

www.pnim.co.il

השראה

הדמות הנערצת שלי שתמיד עומדת מול עיני היא ברברה ברזין. ברברה היא אישה מעצימה וממגנטת בצורה בלתי רגילה. היא זו שהעבירה לי ארגז כלים פנומנלי למקצוע המורכב הזה. היא הכשירה אותי ואפשר לומר שעיצבה אותי כמעצבת פנים. ישנם רגעים במהלך העבודה שאני שומעת אותה יוצאת מגרוני. מעבר לכך, ברברה היא "לחיים". הקשר שנרקם ביננו הוא לנצח.

www.pnim.co.il

מרגש

לאחרונה שיפצתי עבור זוג את מפלס קומת הכניסה וחדר הרחצה בסוויטה שלהם. הם בחרו לעבור את התהליך איתי, ונהניתי מכל רגע. אנחנו מכירים מאז שהייתי בת שנתיים – הם היו שכנים בבניין בו גדלתי, מאלה שההורים התחברו איתם. לא הכרתי אותם בחיי הבוגרים וכשיצרו עימי קשר – היתה התרגשות של ממש. מבחינתי החוויה היא סגירת מעגל מהילדות, ופתיחת מעגל חדש בחיי הבוגרים.

מאתגר

אחד האתגרים שקיימים בתהליך תכנון ועיצוב הוא התקציב. בתחילת התהליך צריך לדבר עליו כי יש לו משקל רב בקבלת ההחלטות ובבחירות בעלי המקצוע. מאותה נקודת זמן ואילך אני מקפידה להתייחס אליו עם הלקוחות ולמצות אותו עד תום. תהליך של שיפוץ הוא תהליך אינטנסיבי גם בהיבט ההוצאות. כחלק מניהול פרויקט אני שמה עליו דגש.

www.pnim.co.il

לא מוותרת על

פריט עיצובי שאני מקפידה לשלב הוא תאורה עם קטע. "מלכת אסתר" ברברה ברזין קוראת לה. במיקום אקזוטי בבית, כזה שרואים, שעושה קטע עם נוכחות, אך משתלבת בחלל בצורה מדויקת. זאת כמובן בשילוב עם גופי תאורה פונקציונליים נוספים שקיימים בבית, כאלה בעלי ערך של מאור עם מטרה מאוד ברורה. אין דבר מעצבן כמו להיות בחלל לא מואר, אלא אם יש לכך מטרה.

אם לא הייתי מעצבת, אז בטח הייתי

פסיכולוגית קלינית. לימודי פסיכולוגיה היו על הפרק אי שם בגיל 20 וקצת, אך לאחר שיחה עם פסיכולוגית קלינית קרובה לליבי, עשיתי חישוב מסלול מחדש והתחלתי ללמוד עיצוב תעשייתי בשנקר. משם המשכתי לעיצוב תקשורת חזותית. והשאר הסטוריה. היום אני חשה שבחלק ניכר מהתחום המשגע הזה של עיצוב פנים קיים אספקט של פסיכולוגיה.

www.pnim.co.il

פרויקט החלומות

בית מלון הוא פרוייקט שאאחל לעצמי. בית מלון קטן וצנוע, מרהיב שמשאיר אימפקט על אורחיו. כזה שבכל פינה תיווצר חוויה אחרת ושונה בתכלית. לעצב חוויה מרגשת, מפעימה וסוחפת לאנשים שונים.

הייתי רוצה לעצב את הבית של

פרידה קאלו. מעבר לצרכים אשר הייתי נדרשת לתת עבורם מענה, אני מדמיינת את ההתפרעות הצבעונית ואת שילובי הטקסטורות והחומרים שהייתי בוחרת וזה ממש משמח את לבי. מעבר לכך, הייתי יכולה לחוות את ההוויה של אישה אדירה אשר עוסקת בעשייה בלתי פוסקת.

www.pnim.co.il

החנות הסודית שלי

ה.חבושה היא חנות בה תמיד אוכל למצוא את תכשיטי הנגרות המדויקים ביותר. מעבר לכך, אלמנטים עיצוביים שרק הם מצליחים ללקט.

www.pnim.co.il

טיפ 

לתכנן בראייה קדימה. לא רק להיום אלא לשנים הבאות בהם תתגוררו בבית. לחשוב על עצמכם בבית בשנים הללו. לנסות ולייצר התאמות של תשתיות ככל הניתן. שיפוץ נעשה פעם-פעמיים בחיים. לא מעבר. לאפשר לבית לגדול איתכם ללא שינויים מהותיים בטווח הזמנים. בקיצור, תקדישו זמן לתכנון, אל תמהרו.
וטיפ נוסף הוא כמובן, לנסות להמנע מטרנדים חולפים בתכנון ובעיצוב. אפשר ליישם ניחוחות של טרנד בדברים הקטנים, כאלה שלא מצריכים שיפוץ לאחר חלוף הטרנד.

עיצוב: מעין רהב
לאתר
של מעין רהב>>
לאינסטגרם של מעין >>
לעמוד הפייסבוק של מעין>>

צילומי אדריכלות: אביב קורט
צילום תמונת תדמית: חיים אפריאט