המעצבת רונה קינן פיש משמחת בתים ואנשים, ומתוך החלק שבה שמסרב להתבגר היא מביאה עיצוב מלא הומור וקלילות. צבע הוא חלק נכבד בשפה העיצובית שהיא מזוהה איתה, ובאמצעות הצבע היא יוצרת חללים פשוטים, לא מתוחכמים מידי, פרקטיים ובגובה העיניים, עם חיבורים לא שגרתיים של צורות, צבעים וטקסטורות.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: שי אדם, www.pnim.co.il

5 עובדות

1. אני גרה בכרכור, נשואה למוטי ואמא לשלוש בנות נפלאות – בת 15 ותאומות בנות 11. לי בעצמי יש אח תאום.
2. אני מלמדת מזה כ- 4 שנים במכללת אולטימה לעיצוב פנים. אני מפגישה את הסטודנטים בדרך מעשית עם השפה החזותית, קומפוזיציות, צורות, טקסטורות ובעיקר עם צבע. במקביל אני מלמדת בסקולה בית הספר להום סטיילינג של מירי בלבול. כך שיש לי למעשה 2 כובעים: מרצה ומעצבת. לא הייתי מהמרת בחיים שאי פעם אלמד ואעמוד מול כיתת סטודנטים ואחזיק הרצאה. זה אתגר שצלחתי, ואני אסירת תודה על כך.
3. יש לי חולשה קשה לחומרי יצירה. אם נתקעתם ואתם במקרה צריכים: ווואשי טייפ, דבק, חרוזים, נייר עטיפה, בדים, ספריי צבע, חוטי טריקו, צמר, טפטים וכדומה… אז תרימו טלפון, סבירות גבוהה שאוכל לעזור.
4. את הטייצים שלי אני קונה לרוב בחנויות לבגדי ילדים. שם יש את הכי מדליקים.
5. לפני לימודי עיצוב פנים עסקתי שנים רבות בעיצוב חלונות ראווה ועיצוב אירועים ולפני לפני (שזה כבר פרה-היסטוריה), עשיתי תואר ראשון במדעי ההתנהגות.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

הרגע בו הבנתי שאני רוצה לעצב

גדלתי בבית עם הורים בעלי חוש אסתטי מאד מפותח. הבית שלהם עד היום תמיד נעים, ביתי ומאובזר בטעם טוב. ובנוסף גדלתי לצד אחותי הבכורה שעוסקת מאז ומתמיד באמנות והיא יוצרת צבעונית, מוכשרת בעלת תעוזה אינסופית.
לפני 20 שנים, בשיעור הראשון בלימודי עיצוב חלונות ראווה. קיבלנו שיעורי בית ליצור קומפוזיציה כלשהי, ותוך כדי העבודה הרגשתי את הריגוש הפנימי הזה. זו מין תחושת אושר שממלאת את הבטן, ממש תחושה פיזית שרק מי שחווה את זה יבין על מה אני מדברת.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

הלימודים

אחרי שנים בהן עיצבתי חלונות ראווה ואירועים הרגשתי שאני צריכה לעבור לדבר הבא ולחבר בין התשוקה שלי  ליצירה ,לצבע, חומר  ואסתטיקה לבין אנשים ובתים. כשהתחלתי את לימודי עיצוב הפנים הכל התנקז לי לידיעה מאד ברורה שהיד, הראש והבטן שלי מחוברים ושעיצוב ויצירה הם המהות שלי. למדתי במכללת אולטימה לעיצוב פנים. זו היתה אחת התקופות המשמעותיות בחיי. במהלך הלימודים התוודעתי למנחים משובחים שסייעו לי להבין מי אני ומה אני מביאה כערך מוסף בעיצובים שלי. מעבר ללמידת המקצוע, למדתי את עצמי. הבנתי מהו תהליך היצירה שלי, איך נכון לי לעבוד, מה מרגש אותי, איזה יכולות יש לי. למדתי "לחבק" את התהליך וליהנות ממנו ובעיקר למדתי להקשיב לבטן. את כל ההבנות האלה אני גם מקפידה להעביר לסטודנטים שאני מלמדת.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

יצירה

תהליך היצירה הוא מסע. בעיניי אין קיצורי דרך: שני צעדים קדימה, שלושה אחורה, פתאום יש בלאק-אאוט, נעלמת ההשראה והופ-היא שוב חוזרת ואז ארבעה צעדים קדימה. עד שנופל האסימון והכל נשזר למוצר הסופי. גם מול הלקוחות שלי אני משקפת את זה, ויחד אנחנו יוצאים למסע.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

מעניין בעבודה

כל שלב בעבודה מרגש ומעניין, אבל שלב החיבורים מרגש אותי במיוחד – הרגע הזה שיש בינגו והכל מתחיל להתחבר באופן מדויק כמו פאזל לשביעות הרצון של הלקוחות.

אם לא הייתי מעצבת, אז בטח הייתי

עוסקת במשהו ממקצועות העיצוב החזותי, כנראה שעיצוב גרפי.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

הייחוד שלי

באופן כמעט גורף ולשמחתי הרבה, הלקוחות שלי הם לקוחות מצטיינים, לקוחות מתמסרים שמאד סומכים עליי וזורמים איתי והדיאלוג ביננו מפרה.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

צבע

לא יכולה בלי צבע. צבע הוא חלק מה-DNA שלי. כל חיי הבוגרים זכורה לי ההתעסקות עם צבע. בלבוש, בעיצוב הבית, בכלי אוכל, בתכשיטים.
בטיול שורשים שעשיתי למרוקו בקיץ שעבר הבנתי עד כמה חזק ועוצמתי הוא החיבור שלי לצבע, והתשוקה שלי לערבובים, טקסטורות, לבדים לעושר ויזואלי ואסתטי. זו היתה שם עבורי ממש חוויה חוץ – גופית של שכרון חושים אמיתי והתרגשות עד לכדי דמעות מכל היופי האינסופי שהיה שם. אין ספק שכל עניין הצבע חזק ממני וזורם בכל איבר בגופי. בכלל, יש מצב שזורם אצלי דם בצבע פוקסיה.
הצבעים שלי הם: פוקסיה-אהובתי הנצחית, ירוק-תפוח רווי ורענן, תכלת/טורקיז, צהוב ושחור-לבן. אגב, שחור-לבן מבחינתי זה צבע אחד. קצת אפור גם יכול לאזן את כל הצבעים ביחד.
נקודת המוצא שלי היא שאין אמת אחת בנוגע לשילובי צבעים. אין נכון או לא נכון ואין אסור או מותר, אבל הכל צריך לעבוד בהרמוניה והדהוד נכון בחלל.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

השראה

אני מעריצה את המעצבת פאולה נבונה PAULA NAVONE – אישיות מדליקה שמדברת בגובה העיניים, אנרגטית, מלאת תשוקה ויוצרת בתעוזה ובכשרון ענק. אוהבת גם את הלוק שלה.
השראה גדולה עבורי  זו גם חבורת נשים פאשניסטיות מבוגרות מניו יורק שאליהן התוודעתי מהבלוג של הצלם ארי סת' כהן Advanced style כמוהן אני רוצה להיות כשאהיה גדולה.
אני גם מהופנטת מהעבודות של FELICE VARINI – בעיניי גאון מופלא שיוצר קומפוזיציות אדירות.

שיתוף

לאחרונה, ביחד עם כמה קולגות מעצבות פנים שגרות בשכנות אליי, יצרנו מעגל תמיכה. אנחנו מתייעצות, מקטרות, תומכות, משוויצות, נפגשות, מתלבטות, עוזרות אחת לשנייה בימי צילום, משאילות ביננו אביזרים לצילומים, מפרגנות על אמת, מדברות בגובה העיניים ללא שום טיפת אגו. במקצוע תובעני ומורכב כמו שלנו כשהרבה החלטות אנחנו עושות לבד, זה כל כך חשוב להתעטף בחבורת נשים משובחות והפרגון ההדדי הזה הוא כל כך לא מובן מאליו.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

הייתי בוחרת לעצב את הבית של

יאיוי קוסמה YAYOI KUSAMA, האמנית היפנית החד-פעמית בעלת האובססיה לנקודות. היא יוצרת מתוך הנפש שלה, ויצירותיה מבטאות את הכאוס שיש לה בראש ובנפש. נראה לי מרתק ממש ליצור איתה את ביתה מתוך הטרפת שלה.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

בית החלומות שלי

בית אחד נמצא ביוון באחד האיים המבודדים – זהו בית בשביל החופש וניקוי הראש. הבית השני נמצא במרקש-מרוקו ויש בו את כל הצבעים, הצורות והטקסטורות שאני אוהבת. זהו הבית בשביל הטרפת, האדרנלין והיצירה.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

פרוייקט החלומות

יש לי איזו פנטזיה ליצור חלל עבודה משותף עם כמה מעצבים מוכשרים וליצור פרוייקטים ביחד. מרגש אותי סיעור המוחות והאנרגיות שנוצרות כשיוצרים ביחד וזה קצת חסר לי כשעובדים רוב הזמן לבד.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

פריט שלא אוותר עליו

טקסטיל וטקסטורות בצבע כמובן. האובססיה שלי לנקודות ופסים-כמעט תמיד מכניסה אותם בדרך כזו או אחרת לפרויקטים שלי.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

החנות הסודית שלי

חנות הממתקים שלי היא שיבוצים בבנימינה. כשאני מגיעה לשם אני מרגישה כמו ילדה בלונה פארק של אריחים. חגיגה אינסופית של אריחים בצבעים, צורות, דוגמאות וגדלים ששירה הילר – בעלת הבית הנפלאה רוקחת ביצירתיות בלתי נגמרת. אני צוללת שם לסוג של מדיטציה ומלאכת מחשבת של חיבורים, התאמות והרמוניה צבעונית. וחוץ מזה, יש שם קולקציית אריחים חדשה שנקראה על שמי. תכלס – הייתי עוברת לגור שם.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

טיפ

החכמה בעיניי היא ליצור שילובים לא שגרתיים בחלל, כאלה שאינם נראים כמו סט, אלא כאלה שיש ביניהם חיבור צורני-צבעוני-חומרי -רעיוני ויחד הם מספרים את הסיפור של הבית ויוצרים את הטוויסט בעלילה.
לא לקחת את הדברים יותר מידי ברצינות. להקשיב ללב ולבטן, להעז, לערבב, ליהנות, להקיף את עצמנו בצבע ולהכניס הרבה הומור. להתחבר ל"כאן ועכשיו" וללכת עם התשוקה. הבית שלנו – זה המקום לבטא את מי שאנחנו.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

מפרגנת

מפרגנת באהבה למרב זהר, קולגה אך קודם כל חברה יקרה. מעבר להיותה יצירתית ומוכשרת באופן בלתי רגיל, היא אחד האנשים החיוביים, אופטימיים, נדיבים, אמיתיים והצנועים שאני מכירה.
ליאת עברון מעצבת מצויינת ועובדת נפלא בעיניי. אנחנו לא מכירות אבל עוקבת אחרי העשייה שלה.
וסטפני גריב שהיא אלופת הצבע ואישה סופר מדליקה.

על המעצבת רונה קינן פיש, צילום: אורה כהן, www.pnim.co.il

מתרגשת

לאחרונה כתבה לי לקוחה: "יצרת לנו בית עשיר בצבעוניות, שמח ובוהמייני-משהו, כזה שכיף לעצור לכמה שניות ממרוץ החיים ולהביט ליהנות ממראה העיניים, ולשמוח בו. תודה". לא צריכה יותר מזה. זו זכות ענקית לדעת שיש לי חלק בשיפור איכות החיים של מישהו.

צילומים: אורה כהן, צילום תמונת פרופיל: שי אדם

14 תגובות

 1. בתאל בן ברוך

  וואו!! בית שמח מאוד. עבודה יפה

 2. רונה קינן פיש

  איזה כייף! תודה רבה לירז ורונה ! כתבה נפלאה ומרגשת <3

 3. אפרת שדה

  לכל הקוראים שצבע ושגעת חושים חסרים בחייהם קחו את רונה בשתי ידיים.משמחת כל לבב אחותי האהובה.

 4. מירב

  עכשיו יודעת איזה מעצבת אקח כאקנה את ביתי. פשוט מהמם. אשמח לדעת את הגוון של המדף הצהוב בתמונה הרביעית.

  • רונה קינן פיש

   תודה רבה מירב ! אשמח לעזור לכש… לגביי הצבע ..צריכה לשלוף ממחברת הפרויקט הזה.. תתני לי תזכורת בפייס

 5. גליה טרומפר ורדי

  רונה את השראה!!!

 6. ליאת קבון

  רונה מעצבת מדהים אך יותר מזה מורה נפלאה! תודה על ההשראה ועל החשיבה המקורית שקיבלתי בזכותך 🙂

 7. מירב

  מדהימה!

 8. אורלי

  בית שמח. מהיכן האריחים הצבעוניים?

  • רונה קינן פיש

   הי אורלי! תודה רבה. יש כאן תמונות של מספר בתים.. האריחים במטבח עם הארונית הצהובה מ"שיבוצים" בבנימינה . והאריחים במטבח עם הדלת התכלת ליאת שרון קרמיקאית שיצרה אותם בעבודת יד.