שירה אפק

האדריכלית ומעצבת הפנים שירה אפק עבדה והתמחתה במשרדי אדריכלות מובילים בארץ ובעולם, וכיום היא משלבת את כל הידע הרב שצברה, הנסיון והיצירתיות בפרוייקטים פרטיים וציבוריים, כשהיא מיישמת בכל אחד מהם את הרצון התמידי והמאתגר להמשיך לחדש ולא להישאר באותה המשבצת. ורק עוד נוסיף שהמלון שעיצבה ביוון הוא בהחלט גאווה ישראלית שממחישה היטב את הרצון הזה.

www.pnim.co.il
צילום: שרון לוין

חמש עובדות

1. גדלתי בנתניה, ובשנים האחרונות מתגוררת בתל אביב. היום הלב חצוי על הקו של כביש החוף ושתי הערים מרגישות לי בית.
2.
אני מסוגלת לקבוע נסיעה ליעד בחו"ל רק בעקבות בניין שמסקרן אותי.
3. מכורה לפודקאסטים, תמיד יהיה לפחות פרק אחד ביום. הנושאים מגוונים: עיצוב ונדלן, הייטק ויזמות ובריאות והגשמה עצמית.
4. כרווקה, שמורגלת בעולם הדייטים, אני מוצאת דמיון בין פגישת היכרות ראשונה עם לקוחות לדייט. שני הצדדים מגיעים עם חששות וחוסר וודאות, מנסים לגשש ולהבין את הרצונות של כל צד. אמנם בדייט אני פוגשת בנזוג פוטנציאלי ושנינו מגיעים ללא היכרות מוקדמת, בעוד שלפגישת היכרות מקצועית, אני כנראה מגיעה עם יותר ידע וניסיון וזו שהולכת להוביל את הדרך, אבל גם אני בסוף בודקת ומחפשת את הלקוחות הנכונים עבורי שיהיה לי נעים לעבוד איתם, כי בסוף רואים את זה גם בתוצאה.
5. אני יזמת בנשמה. אמנם עובדת בענף הבנייה בעולמות ה-LOWTECH, אבל מתעניינת מאוד בכל עולם היזמות והסטרטאפים. לאחרונה גם התחלתי לעבוד על מיזם בתחום העיצוב והחלום שלי הוא להפוך את התהליך להרבה יותר נגיש לכל אחד שמעוניין לעצב בעצמו. 

www.pnim.co.il
צילום: נועה בלרשטיין

ההתחלה

כבר מהתיכון היה לי ברור שאלמד אדריכלות, אבל רגע לפני הלימודים התלבטתי בין כמה כיוונים שונים, ביניהם כלכלה, תקשורת, הנדסת תעשייה וניהול. בסוף החלטתי על האדריכלות, בעיקר בגלל השילוב של הצד הריאלי-הנדסי לצד היצירתי. למדתי באוניברסיטת תל אביב, לימודי אדריכלות 5 שנים, סיימתי בשנת 2010. תוך כדי הלימודים פתחתי את העסק הראשון שלי לעיצוב גרפי ומיתוג. לאחר הלימודים עבדתי במספר משרדי אדריכלות שונים, ותוך כדי העבודה התאהבתי בנישה של עיצוב פנים – בפרטים, בחומרים ובדינמיות של העבודה.
לאחר כמה שנים של עבודה במשרדים, ולפני שפתחתי את העסק שלי נסעתי ללונדון לעשות התמחות במשרדו של האדריכל רון ארד. זאת הייתה חוויה מדהימה שלימדה אותי המון על המקצוע, והרבה יותר מזה. כשחזרתי לארץ פתחתי את העסק שלי. התחלתי מפרויקטים קטנים עבור חברים ומשפחה, עד שלאט לאט נכנסו פרויקטים גדולים יותר. היום אני נעה על הציר בין פרוייקטים פרטיים לציבוריים. אני מעצבת בעיקר דירות לשיפוץ, ומתכננת דירות קבלן, ובתחום הציבורי לובאים לבנייני מגורים וגם בתי מלון. 

www.pnim.co.il
צילום: גדעון לוין

ייחוד 

חשוב לי לשמור על האיזון בין להיות קשובה לרצונות של הלקוחות לבין הבעת הדעה המקצועית והכוונה לכיוון המדויק. הלקוחות שלי מאוד מעורבים בתהליך ובהחלטות שמתקבלות לאורכו, אבל אם יש לי דעה נחרצת על משהו קריטי אני אתעקש על זה.
דבר נוסף שמאפיין את העבודה שלי הוא שתמיד הפרקטיות תהיה לפני היופי. אם אפשר גם וגם אז מדהים. חשוב לי שהבית ישקף את הלקוחות שלי ולכן הבתים בסופו של דבר מאוד שונים זה מזה ותפורים בדיוק ללקוח המסוים. אם לקוח מעיד על עצמו שהוא לא יודע מה הוא אוהב אני מוצאת שהתפקיד שלי הוא לעזור לו למצוא את הסגנון שלו. 

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

חיבור

החיבור הוא הרגע הכי כיף, ומורכב מהרבה רגעים קטנים, עד שהתמונה המלאה מושלמת. בהתחלה יש את התכנון שממש כמו בסודוקו, כל השורות צריכות להסתדר ולעבוד יחד. יש רגע שזה קורה, כל דבר יושב במקומו, וזה רגע קסום, לא פחות מזה. אחר כך בתהליך ההלבשה והריהוט, אנחנו בונים את התמונה שלב אחרי שלב. זאת ספינה שאני מנווטת ביחד עם הלקוחות, ובדרך יש הרבה בחירות והחלטות שצריכות להיעשות עד שמתגלה התמונה השלמה, והיא תמיד מרגשת כל פעם מחדש.  

www.pnim.co.il
צילום: קרין רבנה

צבעים וחומרים

אני מאוד אוהבת להשתמש בצבע וחשוב לי להכניס נגיעה שלו אבל השימוש שאני עושה הוא מאוד מוקפד ונקודתי. לרוב אשתמש בעיקר בחומרים טבעיים וצבעוניות מונוכרומטית והצבע יגיע באלמנטים שניתן להחליף בקלות כמו בדי ריפוד, שטיחים, אלמנטים של תאורה ואקססוריז. 

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

השראה

כשהייתי בהתמחות במשרד רון ארד אדריכלים בלונדון זכיתי להכיר את אסא ברונו, האדריכל הראשי של המשרד. אסא היה אדריכל מוכשר ואיש צנוע ושקט, אבל עם עוצמה וכריזמה ענקית. דרך העיניים שלו למדתי איך להסתכל במקצועיות ורגישות על המקצוע, וגם איך למצוא את היופי והעניין גם כשלפעמים העבודה אינסופית. לצערי אסא נפטר לפני שנה באופן פתאומי וכואב. 

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

מרגש

כשהייתי צעירה רקדתי בלהקה הייצוגית של נתניה, והופענו על בסיס קבוע בארץ, ובין היתר גם במלונות בעיר לתיירים. לימים חזרתי לעצב את המלון ששנים הופעתי בו. זו הייתה סגירת מעגל מרגשת, והתנסות מקצועית שהדביקה אותי באהבה לתחום המלונאות. 

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

בית החלומות

בית החלומות שלי הוא בגובה ולא על הקרקע. אני מאוד אוהבת נוף אינסופי שאף פעם לא משעמם. מבחינת לוקיישן אני אוהבת להיות במרכז עיר חיה ותוססת ואת המרחבים השקטים מעדיפה לשמור לחופשות. בבית החלומות שלי יש הרבה אור טבעי ומפתחים גדולים, חלל פתוח, צבעוניות בהירה וקלאסית, ושילוב של ריהוט עץ גס לצד נגיעות של צבע. 

www.pnim.co.il
צילום: גדעון לוין

נוף לאקרופוליס

ממש כרגע סיימתי את פרויקט החלומות שלי ביוון. הפרויקט היה עיצוב מלון אורבני במרכז העיר העתיקה של אתונה, ולקח כשנה וחצי עד השלמתו. הוא כלל 53 חדרי מלון, לובי, ספא ובר על הגג עם נוף לאקרופוליס. העיצוב נעשה בשיתוף פעולה עם מעצבת הפנים המוכשרת – יעל סיסו, ותוכנן עבור לקוחות ישראלים.
עצם תכנון המלון בכלל והמיקום שלו מחוץ לישראל בפרט, הפכו אותו לפרויקט חלומות שהביא איתו לא מעט אתגרים, הן מבחינת היקף הפרויקט והן מבחינת התנהלות של פרויקט במרחק גדול, עם נהלי עבודה שונים ופערי שפה. 

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography
www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

לא מוותרת על

בפרוייקטים שלי אני לא מוותרת על שני אלמנטים. הראשון שבהם הוא הפריט האישי – תמיד חשוב לי שלקוחות יביאו איתם משהו משמעותי עבורם, שהולך איתם כבר תקופה, זה מכניס את הנשמה והאופי של הבית ומשלים את העיצוב.
והאלמנט השני הוא התכשיט – הלקוחות שלי כבר מכירים את המושג "תכשיט". תמיד אני אבחר אלמנט אחד לפחות לחלל שמשמש כתכשיט שמוסיף את הטאץ והקריצה לעיצוב. זה יכול להיות גוף תאורה מיוחד, ולעומת זאת זו יכולה להיות אפילו ידית ברהיט. 

www.pnim.co.il
צילום: גדעון לוין

מאתגר

אחרי הרבה שנים של עבודה בתחום אני מרגישה שאחד האתגרים המשמעותיים שלי הוא לחדש ולא להישאר באותה המשבצת, או ללכת אחרי אופנות מתחלפות. כדי שזה יצליח אני צריכה לשמוע את מה שהלקוחות מבקשים, ויותר מזה, את מה שהם אומרים בין השורות, ולייצר להם תוצאה שהכי משקפת אותם, ומשם מגיעה ההשראה והייחוד לכל פרוייקט.  

www.pnim.co.il
צילום: IBW Imaging Hotel Photography

טיפ 

חלל תמיד צריך להיות מורכב מבסיס קלאסי, שהוא הרקע, ותכשיטים. התכשיטים הם האלמנטים שיכניסו לחלל את הצבעוניות והטוויסט, והם אלמנטים שיכולים להשתנות בקלות יחסית. 

www.pnim.co.il
צילום: קרין רבנה

החלום 

ללא ספק החלום הגדול שלי הוא אישי, ואולי באיזשהו אופן מתכתב דווקא עם העיסוק שלי. בתור מי שנמצאת בשלבים חשובים ומרגשים של הלקוחות שאני מלווה, תמיד מסביב להגשמת חלום, קביעת עוגן והתחלה חדשה – בכל אלו נמצא גם החלום האישי שלי של הקמת הקן הפרטי. 

www.pnim.co.il
צילום: יואב פלד

מפרגנת

דנה ברוזה היא מעצבת שאני עוקבת אחריה כבר כמה שנים. הכרנו במסגרת פסטיבל עיצוב כשהיא הציגה דירה שעיצבה במרכז תל אביב, הקליק היה מיידי ומאז גם הפכנו לחברות. אני מאוד מעריכה את העבודות שלה, יש לה קו מאוד ייחודי ועקבי ועדיין היא מצליחה לחדש כל פעם מחדש. לעבוד יחד עם דנה זה חלום שאני בטוחה שמתישהו נגשים. 

עיצוב: שירה אפק
לאתר של שירה אפק>>
לדף הפייסבוק של שירה>>
לחשבון האינסטגרם של שירה>>
עוד על שירה אפק>>

תגובה אחת

  1. שולה שמידק

    שירל'ה, את מדהימה ומוכשרת כל כך! עונג צרוף הוא לי לעקוב אחר התפתחותך המקצועית. היית ילדה נהדרת ועכשיו- עיני נשואות אלייך בהערצה על שגשוגך והישגייך. מצפה לפגישה קרובה אתך. להתראות!