אורית כלב

אורית כלב היא מעצבת ויוצרת של אמנות גרפית בסגנון קולאז׳ ארט. ממקום מגוריה בקיבוץ בעמק הירדן היא שואבת השראה מהכנרת, הירדן, השדות, החקלאות ועונות השנה. כל אלה נוכחים מאוד בהדפסיה היפים, המדוייקים והמינימליסטיים אשר בהם היא יוצרת חיבורים של ישן וחדש שמוציאים תמונות וינטג' מהקשרן המקורי ובוראים עבורן חיים עכשווייים.

צילום: רעות הוכמן

חמש עובדות

1. ההחלטה המקצועית הכי טובה שקיבלתי היא להיות עצמאית, הייתי 7 שנים שכירה, היה נחמד אבל מספיק כדי להבין שאין מצב שאני אבקש אישור ליום חופש מאף אחד בהמשך חיי.
2. אני חובבת צ'קליסטים, אוהבת לארגן את המחשבות, החלומות, המשימות והשאיפות ברשימות.
3. יש לי חיבה לספרים ישנים, בכל פעם שאני רואה ערימה של ספרים ליד הפח אני לא עומדת בזה ואוספת אותם לסטודיו.
4. אני רצה ושוחה כמעט כל יום, זה חלק משמעותי מהיומיום שלי שנכנס לחיי רק בגיל 40, להפתעת רבים ממכרי.
5. אני ממש בעוד רגע בת 50, אמא לשני בנים, גרה בקיבוץ בעמק הירדן. הסביבה בה אני חיה מהווה השראה יומיומית עבורי, הכנרת והירדן, השדות, החקלאות ועונות השנה מאוד נוכחים ביצירה שלי.

הלימודים

למדתי תקשורת חזותית ב-HIT ומאז עסקתי בעיצוב UI/UX, רוב השנים כעצמאית. יצירות הקולאז' שלי שהיו תחביב צדדי לאורך השנים, התפתחו בשלושת השנים האחרונות וצמחו לעסק ועיסוק שתופס מקום מרכזי בחיי המקצועיים והאישיים.

ההתחלה

מגיל צעיר חלמתי לעסוק באיור או באנימציה. בשנה הרביעית ללימודים בחולון נפתח קורס קיץ לעיצוב אתרי אינטרנט, תחום שהיה ממש בראשית דרכו. התלהבתי, עפתי על ההזדמנות וכך יצא שהחלום להיות מאיירת נגנז לכמה שנים טובות. יצירות הקולאז' היו שם תמיד, בעיקר כטכניקה לניקוי ראש ואיוורור המחשבות בזמן העבודה השוטפת. היה בי צורך ליצירה נקיה ממחויבות לבריף, אפיון, לקוח, לוחות זמנים וכל מה שמתלווה לעבודת העיצוב.

לפני כשלוש שנים פתחתי (באיחור לא אופנתי) חשבון אינסטגרם והחלטתי לאתגר את עצמי ביצירת קולאז' יומי, נחשפתי לעולם שלם של יוצרי קולאז' בטכניקות מדהימות ומגוונות, לשיתופי פעולה ומיזמים בינלאומיים שממש פתחו לי את הראש. הבנתי שיש ממש תחום כזה ואנשים אפילו מתפרנסים ממנו. קיבלתי כמה פניות ממעצבות פנים שהתעניינו בפרינטים, ומפה לשם צמח לו עסק חדש. המותג התחיל מגלריית האינסטגרם שלי והתפתח לחנות אונליין שהקמתי. בתקופת הקורונה הרבה אנשים ניצלו את הסגרים לשיפוץ ושדרוג הבית ולשמחתי זה יצר צמיחה משמעותית.

עיצוב: ענבל וסיגל עיצוב פנים, צילום: אורן עמוס

היצירה שלי

טכניקת היצירה שלי היא קולאז' דיגיטלי. הסגנון מינמליסטי ולמרות שהעבודה דיגיטלית, אני מנסה לשמר תחושה של עבודה ידנית. אני כל כך רגילה ואוהבת לעבוד על מחשב ומרגישה שזה נותן לי חופש ביטוי מלא, לפעמים כשאני עוברת לעולם ה"אמיתי" התחושה של לגזור נייר במספריים מוזרה לי. אני מאוד אוהבת להשתמש בתמונות וינטג', יש לי אוסף גדול של תמונות וספרים ישנים וזו ההשראה המרכזית ליצירה שלי. אני אוהבת לחבר בין ישן לחדש, להוציא את התמונות מההקשר המקורי שלהן ולברוא להן חיים חדשים. אני מרגישה שגיבשתי שפה אישית שמזוהה איתי אבל יחד עם זאת אני אוהבת להרחיב את הגבולות ולחקור טכניקות ושיטות עבודה נוספות.

הסטודיו 

את הסטודיו שלי מצאתי אחרי חיפושים של מעל שנתיים. היתה לי תמונה של איך אני רוצה שהמקום יראה ולא רציתי להתפשר על פחות. המעבר לסטודיו נתן לי את הדחיפה להגשים חלום נוסף של הקמת חנות אונליין למכירת היצירות שלי.

מרגש

כל קנייה של יצירה שלי, מרגשת אותי. זה כל כך לא מובן מאליו שאנשים מתחברים ליצירות שיש בהן משהו מעולמי הפנימי. זאת מחמאה גדולה שמישהו בוחר דווקא בתמונות שלי לבית הפרטי שלו.
הכי כיף כשהיצירה נוגעת באנשים, שהיא מייצרת רגש וחיבור. אני אוהבת לשמוע פרשנות של לקוחות ליצירות שלי, לפעמים היא מאוד שונה מאיך שאני רואה את הדברים אבל זה כוחה של אמנות בעיני.

עיצוב: ליאת פוסט, צילום: גדעון לוין

מאתגר

האתגר המרכזי הוא שיווק, זה משהו שלאורך רוב שנותי כעצמאית היה לי מזל ולא נדרשתי לו, ולכן זה מגרש חדש ומאתגר עבורי. אני משקיעה הרבה בללמוד את כל מה שרלוונטי לתחום ומרגישה סיפוק כשיש התקדמות ותוצאות.

הקולקציה

אחד הפרינטים האחרונים שלי נקרא Mount Arbel, הוא מבוסס על תמונה של הארבל – נוף ילדותי ויש בו משהו מאוד אישי. לשמחתי, אנשים מאוד מתחברים אליו וקיבלתי עליו תגובות חמות במיוחד. אני אוהבת להשתמש בתמונות של נשים שיש בהן תנועה, תעוזה ושחרור זה מוטיב שחוזר בהרבה עבודות שלי.

אמנות ועיצוב פנים

אני לא יכולה לדמיין בית בלי תמונות, בעיני זה חלק מאוד משמעותי בעיצוב פנים והמקום לאמירה וסגנון אישי, המפתח ליצירת בית אישי שלא נראה כמו שכפול ממגזין. אני אוהבת לשתף פעולה עם מעצבות פנים, להתאים את הפרינטים ללקוח ולפרוייקט או ליצור יצירה מותאמת אישית לבית או למשרד.

הלקוחות

רוב המכירה נעשית אונליין ובגלל שהסטודיו נמצא בצפון הרחוק, כמעט ולא יוצא לי להיפגש עם הלקוחות. יש לקוחות ששולחות לי תמונה של הבית וביחד אנחנו בוחרות את הפרינטים שהכי יתאימו להן. זה תמיד מרגש כשלקוחות משתפים בתוצאה הסופית, כשהתמונות נתלות על הקיר. הפרינטים שלי נמכרים גם בחנויות פיזיות, לדוגמה בחנות "אסופה" לצד הרבה מאיירים ומעצבים ישראלים מוכשרים.

עיצוב: שרון סחר, צילום: עינת דקל

חלומות

אני רוצה לפתח מוצרים נוספים, הראשון שעל הפרק הוא הדפס על קרמיקה, אני בשלב של בדיקה ולמידה של התחום ומאוד מקווה שבקרוב זה יצא לפועל. אני רוצה לשלב טכניקות חדשות, ליצור יותר עבודות אמנות One of ובגדול להמשיך להתפתח, ליצור וליהנות מהחיים.

לאתר והחנות של אורית כלב>>
לעמוד הפייסבוק של אורית>>
לאינסטגרם של אורית>>