אורלי קרצו

ידע הוא כח. וכשמתכננים מטבח הידע הזה יכול למנוע הרבה טעויות. מטבח הוא הרבה יותר מרהיט גדול ויפה, זהו החלל הכי עסוק בבית. מעבר לפן האסתטי שבעיצוב המטבח, יש בו כמה כללים חשובים שנועדו למניעת טעויות קריטיות שעלולות להקשות בהמשך את ההתנהלות היומיומית בעבודה במטבח. בדיוק בגלל הסיבה הזו יצרה מעצבת הפנים אורלי קרצו קורס דיגיטלי המיועד עבור כל מי שרוצה ללמוד בעצמו לתכנן את המטבח שלו, באופן שיהיה מותאם לכללי בסיס ומדוייק לצרכיו.

www.pnim.co.il
צילום: מאור מויאל

קצת על אורלי 

1. אני אמא לשני בנים, הבכור חייל קרבי והצעיר תלמיד תיכון. כיום מתגוררת באבן יהודה, במקור מנתניה.
2.
אני סקרנית מאוד, אוהבת ללמוד כל הזמן ואוהבת לעסוק בכמה תחומים במקביל
3. מאמינה ברב תחומיות. מי שמסתכל על הרזומה שלי לא מבין: יש לי תואר בכלכלה ומדעי המדינה, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, הסבת אקדמאי לתוכנה, קורס במערכות ניתוח מערכות מידע, קורס בחקלאות אורגנית, תואר שני בניהול חינוך דמוקרטי. בהשכלתי אני כלכלנית ואשת הייטק, עבדתי כשכירה במספר חברות גדולות במשק, ובתפקיד האחרון הייתי ראש צוות פיתוח תוכנה בחברה גדולה.
4. תמיד אהבתי עיצוב ובכל הזדמנות רכשתי ספרים ומגזינים על עיצוב ואדריכלות.
5. גדלתי בסבנטיז בבית עם טפטים, וילנות ושטיחים. נסו לדמיין טפט קטיפה ירוקה בקבוק ספות בגוון קוניאק גינגי, שטיחים של הסבנטיז ותאורה. אני חושבת ששם למדתי להעריך כמה טקסטיל חשוב לתחושה הביתית.

www.pnim.co.il
צילום: זום 18

ההתחלה

את קריירת העיצוב שלי התחלתי עם קורס קצר של פאנג שווי שפתח עבורי את הסקרנות לתחום, ומשם המשכתי ללימודי עיצוב פנים במרכז הבנייה הישראלי שנקרא היום אולטימה, היינו אז המחזור הראשון. מסלול הלימודים ארך שנתיים וחצי, ובמהלך תקופת הלימודים הייתי באותו זמן בשיאי בתחום הייטק. כאשר סיימתי את הלימודים החלטתי לסיים את אפיזודת ההייטק, ולקראת האימהות ולהפוך למעצבת עצמאית.

www.pnim.co.il
צילום: בן רוטשטיין

כדי לרכוש נסיון בתחום עבדתי כשנה בחברת מטבחים ידועה, ומשם התחילה האהבה הגדולה לעיצוב מטבחים. כשנה אחרי לידת בני הבכור, ב-2006 פתחתי את העסק שלי כמעצבת פנים. גרנו אז בדרום וזה היה לפני עידן הרשתות החברתיות, הלקוחות "נפלו עליי" וככה זה התחיל. בשנים הראשונות כאמא לילדים קטנים לקחתי מעט פרויקטים כדי להיות עם הילדים, ובהדרגה כשהילדים גדלו וגם חזרנו לאזור המרכז וההגדלתי את נפח העבודה שלי.

www.pnim.co.il
צילום: בן רוטשטיין

החלטות

אני מאד מאד סבלנית וקשובה ללקוח. יש לקוחות שצריכים את הזמן כדי לעכל שינויים, את הזמן להעז בבחירות העיצוביות. לעומת זאת אני אלופה בלקבל החלטות ולרוץ איתן. כאן בדיוק אני נכנסת לתמונה – אני מתחברת לרצונות של הלקוחות, לחששות, לחלומות והטעמים, ומסייעת בקבלת החלטות האופטימלית עבורם. 

צילום: בן רוטשטיין

פרקטית

אני מעצבת פרקטית, תמיד אעדיף פרקטי ובטיחותי על יופי. אם משהו יפה אבל לא פרקטי זה בסוף יעצבן אותנו, לעומת זאת כשמשהו פרקטי ומשמש אותנו היטב – זה תמיד משמח אותנו.
"את לא מתנחמדת ואנחנו אוהבים את זה", אמר לי לקוח. אני סבלנית מאד וקשובה לרצונות, לצרכים ולטעמים, אבל אם אני חושבת שלקוח עושה טעות, אני אגיד לו את זה כמה פעמים. בסופו של דבר ההחלטה היא של הלקוח, אבל התפקיד שלי הוא לשקף לו את התוצאות של הבחירה שלו. 

www.pnim.co.il
צילום: בן רוטשטיין

עיצוב מטבחים

את הקריירה בתחום העיצוב התחלתי בחברת מטבחים גדולה, התאהבתי מייד בתהליך תכנון ועיצוב מטבח. המטבח הוא אבן היסוד בבית כי הוא קשור באוכל תזונה ביטחון. תכננתי ועיצבתי עשרות מטבחים לאוכלוסיות מגוונות עם מטבחים פעילים יותר ופעילים פחות. יש תהליך אחיד שאני עושה עם כולם – תהליך מאד סדור. את התהליך הזה תרגמתי לקורס דיגיטלי לקהל הרחב, קהל הבונים והמשפצים. אני מאד אוהבת את הפורמט של קורסים דיגיטליים כי הם מאפשרים עצמאות – לומדים מתי שרוצים, מאיפה שרוצים וניתן לחזור על המידע כמה שצריך.

www.pnim.co.il
צילום: בן רוטשטיין

הקורס הדיגיטלי שלי

בקורס הדיגיטלי שלי שאותו בניתי משיעורים קצרים וממוקדים, אני מסבירה על תהליך תכנון המטבח. הקורס מיועד לכל מי שעומד לקראת תכנון מטבח חדש ורוצה לעשות זאת נכון בעצמו. זהו קורס מאד סדור בו אני מסבירה את ההגיון מאחורי הדברים, את הנדסת האנוש במטבח, כך שמי עובר את הקורס מקבל כלים מצוינים לתכנון המטבח שלו. אנשים בממוצע ידרשו לתכנן שלושה מטבחים בחייהם, אז הידע הזה יהיה שימושי גם בפעמים הבאות.

www.pnim.co.il

www.pnim.co.il
צילום: בן רוטשטיין

קורס למניעת טעויות

במהלך שנות עבודתי אני נתקלת בטעויות קריטיות שאנשים עושים בהקשר של עיצוב מטבח: אחת מהם היא שהם לא ממפים צרכים מהמטבח – כלומר, הם הולכים לפגישת מטבחים לפני שיושבים עם עצמם וממפים את הצרכים מהמטבח, לא ממפים הרגלי קניות, בישול, אירוח, צרכי אחסון. לכן בקורס הדיגיטלי שלי מצורפת חוברת עזר למיפוי הצרכים והרצונות מהמטבח.
אני רואה מידי יום אנשים מעלים ברשתות החברתיות את תוכנית המטבח שלהם, אני רואה תוכניות שלא ממצות את תנאי השטח, ליקויים בתכנון המטבח, ליקויים שאחר כך יטרידו את בעלי הדירות, טעויות שתיקונן יעלה הרבה כסף. אבל במקום להתמקד בדברים החשובים הללו – אנשים מתעסקים יותר בשאלות העיצוב: איזה גוון, מט או מבריק, שילובי גוונים וכדומה.

www.pnim.co.il
צילום: זום 18

סדר והגיון

ההדרכה שלי עושה סדר והגיון בתהליך התכנון. היא מכינה את הלקוח היטב לפגישה עם הנגר/חברת המטבחים ואפילו עם האדריכל/ית או המעצב/ת שלו. ההדרכה מיועדת לכל מי שנמצא לפני בניה או שיפוץ, החלפת מטבח, רוכשי דירות קבלן שנקראים לחברת המטבחים אני מסבירה שלב אחר שלב את התהליך של תכנון מטבח, דף נייר ועפרון בצורה בהירה ופשוטה.

www.pnim.co.il
צילום: זום 18

עוד משהו קטן

בשבילי להוציא לאוויר העולם את הקורס הזה הוא התגשמות חלום. מאז הקורונה החלום קרם עור וגידים. לקח לי זמן, אך זה היה מאד חשוב לי להנגיש ידע מקצועי לקהל הרחב. לדעתי הוא משנה חיים למי שניגש לתכנן לעצמו מטבח.

עיצוב: אורלי קרצו
לפרטים נוספים על הקורס הדיגיטלי לתכנון עצמי של המטבח>>
לעמוד הפייסבוק של אורלי קרצו>>
לאינסטגרם של אורלי>>
לטיקטוק של אורלי>>

השארת תגובה