בריקים

למרות שהשימוש בחיפוי בריקים היה נפוץ כבר במבנים הסטוריים, אצלנו בארץ, משום-מה, ההתייחסות אל הבריקים תמיד הייתה כאל טרנד זמני. אבל הבריקים שהגיעו אל הבתים והמרחבים המסחריים בישראל כבר לפני מספר שנים, עדיין לא ממהרים ללכת לשום מקום, והבתים החדשים והיפים שמשלבים שימוש בבריקים, מוכיחים שהדבר האחרון שאפשר לומר על הבריקים הוא שהם טרנד חולף.

המעצבת מירב חביב נוהגת לשלב בריקים במגוון גדול של עבודותיה: "בריקים אינם טרנד בעיניי. אני משתמשת בבריקים עתיקים מפירוק שהגיעו מאירופה מאזורי פרובאנס וטוסקנה. אלה בריקים אותנטיים, אשר רואים עליהם את פגעי הזמן ומזג האוויר והם נותנים אופי לכל קיר וקיר שאני מעצבת. היופי של הבריקים הללו הוא הטקסטורה שלהם. באמצעות צבע הכוחלה (הרובה) שאני בוחרת אני גם מבליטה את הגוון שארצה לקיר".

IMG_8020[1]
עיצוב: מירב חביב, סטיילינג לצילומים: מירב חביב וחן איתן שץ, צילום: חגית גרוסמן
עיצוב: מירב חביב, סטיילינג לצילומים: מירב חביב וחן איתן שץ, צילום: חגית גרוסמן
המעצבת מיכל סמץ החליטה להשתמש בבריקים שהיו מיועדים לחיפוי החוץ גם באחד מקירותיו הפנימיים של הבית: "הפרוייקט הזה היה שיפוץ מסיבי לבית במושב בנגב המערבי. הלקוחות ביקשו בית בסגנון טוסקני שישולבו בו בריקים עתיקים מפירוק. בהתחלה היתה מחשבה להשתמש בבריקים רק כחלק מחיפוי חוץ בחזית הכניסה, אך לאחר שבחרנו והתאהבנו קשות, החלטתי שחייבים להכניס נגיעות גם לפנים הבית ולייצר המשכיות לחומר היפהפה הזה. החלטתי ליצור מעין 'פינת רחוב' חמימה ומזמינה במרכז הבית, שנמצאת ממש מול המטבח. ניתן לשבת בה בנוחות ולהיות בקשר ישיר עם הנמצאים במטבח".
עיצוב: מיכל סמץ, סטיילינג לצילומים: רעות פרידמן ברוכי, צילום: שירן כרמל
עיצוב: מיכל סמץ, סטיילינג לצילומים: רעות פרידמן ברוכי, צילום: שירן כרמל

ענת ויעל מסטודיו בוטקה החליטו לחפות עמוד שנותר לאחר הריסת הקירות בבריקים: "ללקוחות בפרויקט היה חשוב לשלב בבית בריקים. לאחר ההריסה נותר במרכז החלל עמוד והחלטנו להמשיך אותו לקיר היוצר הפרדה קלה בין הסלון למטבח. קיבלנו החלטה להדגיש את הקיר ולכן חיפינו אותו בבריקים שמצד אחד משתלבים עם הבר ומצד שני נותנים רקע לטלויזיה".

עיצוב וצילום: סטודיו בוטקה

במהלך שיפוץ דירה בחיפה גילתה המעצבת דנה ברוזה שקירות הדירה הישנה עשויים במקור מלבני חרס והחליטה לחשוף אותם: "אני די אמביוולנטית לגבי השימוש בבריקים. מצד אחד, הדבקת בריקים על קיר חדש, בכדי שיראה כאילו הוא עשוי לבנים, יכולה בקלות להיראות מלאכותית, מאולצת ואפילו תפאורתית. מצד שני, קשה להתעלם מן הערך המוסף שנותנת החומריות של הלבנים לתחושה ביתית ונעימה. לשמחתי, בפרוייקט הזה נפתרה לי הדילמה, מכיון שהבריקים שבו הם למעשה לבני חרס מקוריות, שמהן עשוי הקיר ממש. כשהתחלנו בשינוי החללים בשיפוץ, גילינו שכל הקירות של הדירה הישנה הזו בנויים מלבנים אלה. מרגע התגלית היה לי ברור שאני חייבת לחשוף אותן. בחרתי לעשות זאת בשני קירות: קיר פינת האוכל (החזיתי לכניסה לבית וחלק מחלל הסלון) וקיר חדר השינה. בשני הקירות בחרתי להוסיף אלמנטים קישוטיים שונים שידגישו את הקירות האלה, שיתנו להם לספר על ההיסטוריה של הדירה, אך באותה העת יחברו אותם לעיצוב הנקי והעכשווי החדש שלה. הלבנים האלה הן ללא ספק אחד מהאלמנטים האהובים עליי בפרוייקט הזה".

עיצוב: דנה ברוזה, צילום: איתי בנית
IMG_0588c[1]
עיצוב: דנה ברוזה, צילום: איתי בנית
גם המעצבת-אדריכלית נירית פרנקל נוהגת לשלב בריקים ברבים מהפרוייקטים שלה ובחרנו לשתף כאן שניים מהם. נירית פרנקל: מבואת הכניסה היא בעצם המפגש הראשון של הנכנס עם הבית. לכן בחרתי לשלב בה חומרים, מרקמים וצבעים. השילוב של תקרת העץ, קונסולת הברזל, השטיח וקיר הבריקים מייצרים אווירה חמה, משפחתית ומחבקת.
פרוייקט נוסף בו השתמשתי בבריקים בהירים הוא בחדר השינה. קיר הבריקים ממוקם מול מיטת ההורים וקושר את רצפת הפרקט ותקרת הגג החשופה באמצעות שינוי טקסטורלי.
עיצוב: נירית פרנקל, צילום: גלעד רדט
עיצוב: נירית פרנקל, צילום: איתי בנית

שלושה פרוייקטים שונים של המעצבת שלומית גליקס מדגימים איך הבריקים יכולים להשתלב בבית במראה כפרי וגם בבית בעל מראה אורבני. שלומית גליקס: שימוש בחומרים שונים בעלי טקסטורות, מרקמים וצבעים מגוונים באותו החלל יעניקו לו מראה עשיר, מסקרן ומתוחכם, יגדירו את החלל ואף ייצרו אשליה של גודל או גובה. כך גם לבני הבריק, בהם אני עושה לעיתים שימוש ויוצרת באמצעותם מראה רב-שכבתי. בכל פרוייקט בו עשיתי שימוש בבריקים, בחרתי את גוון הלבנים ופרופיל הבריק בהתאם לתכנון הבית והקונספט העיצובי.
בשיפוץ מהיסוד שבוצע בבית בהרצליה, בו הגדרתי סגנון עיצוב מודרני-עדכני תוך שילוב בטון, עץ וברזל, נעשה שימוש בבריק בגוון אדמדם. נוכחות הבריקים יצרה משחק של ניגוד והשלמה ובכך יצרה חלל מתוחכם אך חמים ומזמין.

עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר

בשיפוץ מהיסוד לבית פרטי בראשון לציון חופו שני עמודים קונסטרוקטיביים בבריקים בגווני אפור חם. הגוון השלים את הקונספט העיצובי אשר נשען על שכבות טקסטורה וגוונים בהירים ורכים. ההחלטה לחפות את העמודים אמנם השלימה את הסגנון העיצובי אך גם נתנה מענה תכנוני נוסף: בשל קרבתם זה לזה ונוכחותם המשמעותית בבית, כל ניסיון להתעלם מהם או לטשטש אותם היה בלתי אפשרי אלא לתת להם "כוח" ובמה ולייצר סביבם אפקט WOW.

עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר

בבניית בית פרטי מהיסוד בנס ציונה בו הוגדר קונספט תכנוני ועיצובי המתבסס על שימוש בחומרים טבעיים בהם אבן טבעית, עץ ובריקים, והנוף הפראי והפתוח הסובב את הבית מהווה חלק בלתי נפרד מפנים הבית. השימוש בבריקים יצר מחד בידוד חום-קור ומאידך נתן מענה מושלם לסגנון העיצובי. מעטפת הבית בצידה הצפוני והמזרחי חופתה במלואה ועטפה את העמודים והקירות כאילו נבנו מלבנת הבריק. גוון הבריקים הנבחר, חום-מוקה, משלים בהרמוניה את צבעוניות הבית ומשאיר מקום לנגרות, לריהוט ולפרטי העיצוב המשלים.

1
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: אביעד בר נס
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: אביעד בר נס
המעצבת שרונה דושנסקי: אני נוהגת להשתמש בבריקים כאמצעי חיפוי לקירות, על מנת לתת מראה חם, כפרי ונעים לבית. על כן אני בוחרת בבריקים עתיקים מפירוק, אשר מעניקים מראה עתיק לקירות/לעמודים השונים בבית.
כמו כן, אני נוהגת לבחור קיר שאותו אחפה באמצעות בריקים ולצרף אליו עמוד או איזור נוסף שגם אותם נחפה על מנת ליצור קשר בין החללים השונים. גם בעיצובים מודרניים יותר אני נוהגת לשלב בריקים, ואף בריקים עתיקים כדי לשלב בין הסגנונות השונים.

עיצוב: שרונה דושנסקי, צילום: חיה גולד

עיצוב: שרונה דושנסקי, צילום: חיה גולד
המעצבת אביב סנפיר משתפת: מבחינתי בריקים מאבן טבעית משמשים כחומר על-זמני ולא כטרנד שיש שיגידו שחלף זמנו. כמו העץ או הברזל, גם הבריקים יכולים להשתלב נהדר בכל מיני סגנונות. בשילוב החומרים והגוונים הנכונים הם יכולים לייצר מראה מתועש, מראה רומנטי כפרי או מראה מודרני.
בפרויקט הזה התכנון והחלוקה מאופיינים בקווים נקיים, גם הפרופילים לחלונות, הריהוט והריצוף שנבחרו בסגנון מודרני.
עם זאת, היה לי חשוב להכניס חום ואוירה משפחתית באמצעות שימוש בקורות עץ בתקרה, עץ אלון במטבח ובמדרגות וחיפוי בריקים. הבריקים מחפים את כל החלק החיצוני של החלל הציבורי ונכנסים פנימה לקיר אחד מאוד דומיננטי בבית. בחרתי בבריקים מאבן טבעית במראה עדין ולא משתלט, בגלל השטח הנרחב בו הם יושמו בבית.
עיצוב וצילום: אביב סנפיר
 

המעצבת רוית פרנק שילבה בריקים מפירוק במסגרת שיפוץ מאסיבי שתכננה לבית בקיבוץ ארז: פרוייקט מאתגר זה נבנה סביב הקונספט של הזוג. הוא איש אדמה והיא חובבת עיצוב מושבעת. רצינו לשלב בין החומר בצורה הטבעית שלו לבין הנגרות המהוקצעת. הבריקים בפרוייקט הזה הם מפירוק, והם יוצרים מעין רקע לסלון שגם הוא מהווה חיבור בין שני העולמות.

עיצוב: רוית פרנק, צילום: מאור מויאל – סטודיו רותם

עיצוב: רוית פרנק, צילום: מאור מויאל – סטודיו רותם
 
shaycle3