מטבחים צבעוניים

גם חובבי הצבע שביננו נתקלים בלא מעט מחשבות הססניות כאשר זה נוגע לעיצוב מטבחים צבעוניים. משפטים כמו "שלא יימאס" עלולים לחלוף בראשנו עם כל מחשבה של ללכת אחר מה שהלב באמת רוצה – צבע במטבח. ארונות המטבח הם בהחלט רהיט מרכזי ומשמעותי בכל בית, שאותו לא נוהגים להחליף בתדירות גבוהה ולכן הנטייה הטבעית היא ללכת אחרי מה שראינו אצל השכנים.
למרות זאת אנחנו פוגשות בשנים האחרונות כבר פחות מטבחים לבנים, וגם האפורים והשחורים שהחליפו את טרנד המטבחים הלבנים נאלצים להתמודד מול תחרות קשה עם הכוכבים החדשים בשכונה –  המטבחים הצבעוניים.
המעצבת דנה ברוזה מסטודיו DANKA DESIGN: "אם עד לפני כמה שנים הקונצנזוס לגבי מטבחים היה גוון לבן או שמנת, בתקופה האחרונה מטבח בצבע הוא כבר ממש לא נחלתם של האמיצים בלבד. למעשה, לאחרונה יצא לי לעצב המון מטבחים בגוונים שונים: כחול, ירוק, שחור, מנטה ואפור, ואפילו לא מטבח לבן אחד.
המטבח הירקרק הזה שייך למשפחה מקסימה מזכרון יעקב שרכשו דירת קבלן שברובה הייתה אפורה ומשעממת. בני הזוג, שהם הדבר הכי רחוק מלהיות משעממים, פנו אליי בבקשה להכניס תחושה של ביתיות, חום וקלילות לדירה. הם ביקשו שהמטבח החדש יהיה בעל אלמנטים כפריים, אך באותו זמן ישדר משהו עכשווי וצעיר. לשמחתי, הם לא חששו מצבע, והגוון שבחרנו היה ירקרק מעושן, גוון שאני מאוד אוהבת, ומרבה להשתמש בו בעיצוביי. זהו גוון ביניים – הוא לא לגמרי קר וגם לא חם, והטוויסט המעושן, שנוצר על-ידי נגיעה של אפור, היא זו שעושה אותו לשופע סטייל ועל-זמני. כמו כל הגוונים המעושנים, גם הגוון הזה משתלב נהדר עם עץ, שתורם לתחושת החמימות והביתיות".

03[1]
גוון ירקרק מעושן שמשתלב נהדר עם עץ. עיצוב: דנה ברוזה DANKA DESIGN , צילום: שני הלוי
02[1]
עיצוב: דנה ברוזה DANKA DESIGN , צילום: שני הלוי

האדריכלית עינת פריימן שחר שילבה גוון יפהפה של מרווה במטבח עם ארונות ברזל: "המטבח נבחר בחנות האסם. הדיירת מאוד אהבה את המטבחים שלהם והם רצו מטבח עם דלתות ברזל שחור. זהו שילוב של ארונות מטבח גבוהים מברזל שרוככו על ידי ארונות נמוכים בצבע ירוק מרווה". עוד על הבית הזה תוכלו לקרוא כאן>

_U2A4277[1]
שילוב של גוון מרווה עם ארונות ברזל. עיצוב: עינת פריימן שחר, צילום: רועי מזרחי
_U2A4293[1]
עינת פריימן שחר, צילום: רועי מזרחי
המעצבת קרן אורן על מטבח צהוב ושמח שעיצבה: "הלקוחה סיפרה לי שהיא חולמת על בית צבעוני, עם מטבח צהוב-חמניה שיחייך אליה כשהיא קמה בבוקר, ובסלון מנורה כתומה תלויה מעל שטיח סגול. אבל לא היה לה מושג איך אפשר לשלב את כל החלקים האלה ביחד. מייד לקחתי על עצמי את האתגר לגרום לזה לעבוד. כרקע נבחר גוון אפור לקירות בכל הבית, הוא יוצר שקט ומחבר בין הצבעים. במטבח בחרנו גם בקרמיקה שהיא פסיפס של אפורים, ושילבנו מדפים מעץ אלון עם קוביות בטון (קולקטי), שוב אפור אבל מחומר אחר. עוד דבר שגורם לצהוב להשתלב בחלל היא החזרתיות, הצהוב חוזר גם במנורה ובחלק מהספה, כך שהעין מדלגת בחלל מגוון לגוון והכל מרגיש שייך.

אני חושבת שבחירה בצבע היא מאוד רגשית. נכון לשלב צבע בחלל כשאנחנו אוהבים אותו ורוצים להיות מוקפים בו, לא כדאי לבחור במטבח צבעוני רק כי זה מגניב או טרנדי, כי זה לא יחזיק לאורך זמן. כשיש לנו חיבור לצבע הוא ישמח אותנו בכל פעם שנראה אותו".

001
אריחי פסיפס ומדפי עץ במטבח צהוב. עיצוב קרן: אורן, צילום: ינאי מנחם
005 (1)
העין מדלגת בחלל מגוון לגוון והכל מרגיש שייך. עיצוב: קרן אורן, צילום: ינאי מנחם

ועוד מטבח צהוב ומחייך גם בפרוייקט של ענבר ותמר עיצוב פנים: "המטבח הצהוב היה חלום של הלקוחה וסביבו נבנתה כל הצבעוניות. הבית הוא בית עץ, שבמהלך שיפוץ כללי נוספה לו קוביית בטון שלא טוייחה מבפנים ומבחוץ. הריצפה חופתה בבטון מוחלק בגוון אפור והמטבח הצהוב הוא נגיעת הצבע היחידה בבית שכולו בגוונים של עץ, אפור ולבן".

sImage_(1) (1)
המטבח הצהוב הוא נגיעת הצבע היחידה בבית. עיצוב: ענבר ותמר עיצוב פנים, צילום: הגר דופלט
sImage_(6) (1)
עיצוב: ענבר ותמר עיצוב פנים, צילום: הגר דופלט

המעצבת ליאת עברון נוהגת לעצב מטבחים צבעוניים ברבים מהפרוייקטים שלה: "כשאני חושבת על המטבחים הצבעוניים שאני עושה, יש לי דילמה טיפוסית של ביצה ותרנגולת: האם קודם הגיעו אליי הלקוחות הצבעוניים ואני איפשרתי להם להמריא עם נטיות הלב שלהם? או שאולי קודם הייתי אני, המעצבת עם החיבה והתעוזה לצבעוניות, ואז הגיעו אלי הלקוחות שאהבו את מה שהם ראו? התשובה כנראה באמצע. בכל אופן, אני מעצבת צבעונית שיש לה לקוחות שאוהבים צבע, לא מפחדים מבחירות נועזות ונהנים לעשות משהו שונה, ייחודי ואישי להם. במרוצת השנים עשינו בסטודיו מטבחים בכל צבע אפשרי.
אחד הטיעונים שאני שומעת הכי הרבה לגבי מטבחים צבעונים הוא: "אני פוחד/ת שזה ימאס לי". אז חשוב לי לומר: הטעם שלכם כאנשים לא משתנה כל כך מהר. אם אהבתם משהו היום, תאהבו אותו גם בעוד 10 שנים, אני רואה את זה שוב ושוב. אם מתחשק לכם לבחור מטבח שמח, מפולפל, שובב וייחודי – לכו על זה. נטיות הלב שלכם יילכו איתכם לזמן רב, והמטבח הצבעוני ימשיך לשמח אתכם".

_MG_0064
עיצוב: ליאת עברון, צילום: איתי בנית

BAR_01[1]
עיצוב: ליאת עברון, צילום: שי אפשטיין
המעצבת מיכל גרינברג פוקס עיצבה מטבח בצבע תכלת בבית משופץ במושב: "שיפוץ המטבח היווה חלק משיפוץ של בית פרטי במושב. במקור היה מטבח קטן התחום בקיר ועם חלונות קטנים. בשיפוץ, פורק הקיר התוחם את המטבח ונפתחו חלונות גדולים הפונים לגינה. הבקשה הראשונית של הלקוחות היו שהמטבח יהיה בסגנון כפרי ושאינו בצבע לבן.
בשל המיקום של הבית במושב והגדלת הפתיחות לטבע, הצעתי ללקוחות להשתמש בגוון התכלת-שמים במטבח שיתחבר לירוק שהוכנס פנימה עם השיפוץ, ויעבוד טוב עם הבסיס הנייטרלי של הריצוף והאלומיניום האפורים שנבחרו. היות והלקוחה התאהבה בסקלת הצבעים הזו, הם חוזרים לאורך הבית בחדרי הרחצה, ואף בחדר השינה של ההורים בו נצבע הקיר שבגב המיטה בגוון כחלחל".

tal 2
עיצוב: מיכל גרינברג פוקס, צילום: אורית ארנון
BB4A9236-Edit
עיצוב: מיכל גרינברג פוקס, צילום: אורית ארנון

על טרנד המטבחים הכחולים כתבנו כבר בכתבה הזו, ואנחנו מצרפות עוד שתי דוגמאות שממחישות עד כמה הצבע הכחול כובש לאחרונה את עולם המטבחים.
המעצבת ויטל פרי שלטון: "המטבח הזה הוא של לקוחה שהיא גם חברה, אשר בנתה בקיבוץ שדה יואב. ליוויתי אותה בכל שלבי בניית הבית, ובעצם כל הבית נרקם סביב הגוון הכחול העמוק שהלקוחה כל כך רצתה וחלמה עבור המטבח. אני כמובן זרמתי כי זה גוון מושלם ומשם הכל היסטוריה. בחרנו גוון כחול עמוק ובשילוב עם אלמנטים מעץ המוסיפים חום ואווירה, יצא מטבח להתגאות בו".

BB4A0401
עיצוב: ויטל פרי שלטון, צילום: אורית ארנון

המעצבת שרון ברקת החליפה לכחול את צבעו של מטבח שהיה רק לריענון: "זהו בית שעבר שיפוץ חלקי והלבשה מלאה בכרכור. המטבח היה במצב מצוין ודרש רק ריענון של צבע. החלטנו על הצבע הכחול החזק כמענה לירוק הדומיננטי שנמצא בחלונות ובארון השירות שבכניסה".

S&A-13.110
עיצוב: שרון ברקת ועדי לחובר, צילום: שירן כרמל
S&A-13.10
עיצוב: שרון ברקת ועדי לחובר, צילום: שירן כרמל

אם יש צבע אחד שהיינו בוחרות לפגוש לעיתים קרובות יותר במטבחים – אז זה כמובן יהיה הצבע הורוד. הצבע הזה שהיה כל כך הרבה שנים מחוץ לעולם העיצוב חזר אלינו בשנים האחרונות בכל תחום עיצובי אפשרי, ולשמחתנו הרבה – אין לו שום כוונה לעזוב אותנו בקרוב. הצבע הזה נראה לאחרונה גם במטבחים מעוצבים והדוגמאות הבאות מדגימות כמה ייחודיות יש בבחירה האמיצה הזו.
המעצבת שני רינג: "אני נהנית לאתגר את גבולות הצבע אצל הלקוחות שלי כאשר מגיעים לעיצוב של המטבח – פריט הריהוט אולי הכי גדול שישנו בבית. הורוד שהיה מוקצה שנים רבות שלא בצדק חוזר באופן משמעותי בכל תחומי העיצוב, בעיצובים פרטיים ומסחריים. הסיפור שלי עם הורוד במטבח נעשה באופן הדרגתי ובצעדים בטוחים. תחילה זכיתי להכניס את הורוד בדירה קטנה בלב תל אביב, במטבח בגוון גרפיט שקושט באי בגוון קורל. המטבח חופה רצפה וקירות באריחים 80/80 ס"מ עם דוגמא גיאומטרית יפנית עדינה.
במטבח נוסף בדירת קבלן חדשה בגני תקווה גוון המנטה הדומיננטי נלקח מתוך אריח הבטון שנבחר כחיפוי קיר, ואילו הורוד, שלא מופיע באריח המקורי נבחר עבור הארונות העליונים בלבד. הארונות שנמצאים בנסיגה מקו הארונות מתגלים במבט שני, מפתיעים בגוון הנעים שלהם, המשתלב בצורה הרמונית עם המנטה של המטבח כולו.
במטבח השלישי הורוד קיבל מקום של כבוד והשתלט על כל חזיתות המטבח הכפרי, שבקלות בבחירה של שמנת או לבן יכל להראות כמו עוד הרבה מטבחים אחרים. אריחים במראה בטון על הרצפה, אריחים מלבניים לבנים וארונות עליונים אפורים מאזנים את הגוון המיוחד של הורוד, ומונעים מהמטבח להיות מתקתק מדי".

2016-06-19_bar_kochva59-016
מטבח בגוון גרפיט שקושט באי בגוון קורל. עיצוב: שני רינג, צילום: אדריאן דודה
005
בחירה בצבע ורוד בארונות העליונים. עיצוב: שני רינג, צילום: אדריאן דודה
mishmar_hagvul9-006
אריחים לבנים וארונות עליונים אפורים מאזנים את הגוון המיוחד. עיצוב: שני רינג, צילום: אדריאן דודה

גם המעצבות ענבר ותמר עיצוב פנים שילבו גוון יפהפה של ורוד במטבח בעיצובן: "הגוון הורוד של המטבח נזרק לאויר כרעיון שלנו ואומץ בחום על ידי בעלת הבית שסמכה עלינו בכל צעד וצעד. לגוון הורוד הותאמה יחידת ארונות תחתונה מעץ אלון ואי עם חיפוי אריחי רטרו בשחור ולבן. כהשלמה, נצבע קיר הטלויזיה בורוד ונבחרה לסלון צבעוניות של אפור, שמנת, חרדל ומקבץ גדול של כריות. הצבעוניות הבסיסית של הבית היא אפור, שחור ועץ, והיא עוטרה בזריקות צבע שמחות של ורוד בהיר, בורדו, חרדל, טורקיז ופוקסיה.

Tamar&Inbar-28.6
עיצוב: ענבר ותמר עיצוב פנים, צילום: שירן כרמל
Tamar&Inbar-8.6
עיצוב: ענבר ותמר עיצוב פנים, צילום: שירן כרמל

ולסיום, אנחנו רוצות להביא עוד זווית שדרכה אפשר לבחון את נושא הצבעוניות במטבח. גם החיפוי והריצוף יכולים לתת את זריקת הצבע הרצויה במידה וקשה לכם להתחייב לארונות צבעוניים במטבח.
המעצבת  דבורי פריד-טובול שילבה גוון מרהיב של ריצוף ושתי יחידות מדפים צבעוניות במטבח בצבעוניות טבעית מעץ אלון: " עבור הלקוחה טורקיז הוא אחד הצבעים האהובים ומסמל חופש ושמחה. לכן הבחירה באריחים בגוון הזה היתה טבעית. מאחר ואנחנו שוהים רבות במטבח – מאוד כיף שמלווה אותנו בכל כניסה לשם צבע אהוב שמרחיב את הלב. פה בדיוק בא לידי ביטוי הכח האמיתי של העיצוב ליצור משמעות ואוירה בחלל על פי משאלות ליבו של הלקוח. לייצר אוירה שתשפיע על איכות החיים שלו. השימוש בטורקיז בא לידי ביטוי גם בפרטי ריהוט ששופצו וקיבלו חיים חדשים ובאקססוריז. מאחר והמטבח כולו עשוי עץ אלון הרצפה יוצרת ניגודיות מושלמת ובעצם שמה פוקוס על איזור המטבח. הגוון המשלים שהשתמשנו בו הוא ירקרק – גוון עם נוכחות רכה ונעימה שהשתלב נפלא ולא התחרה בטורקיז. הבית הוא בסגנון כפרי נוסטלגי כך שהצבעוניות הזו מדוייקת לו".

DVORI1
צבעוניות לא צפויה. עיצוב: דבורי פריד-טובול, צילום: שירן כרמל
Dvori-11.5
עיצוב: דבורי פריד-טובול, צילום: שירן כרמל

עוד על מטבחים כחולים תוכלו לקרוא כאן>>

לקישור לאינסטגרם שלנו>>
לקישור לאינסטגרם שלנו>>

תגובה אחת

  1. איפי

    רעיונות מעניינים ויפים. במטבח עם הרצפה הכחולה, אולי בגלל גודל האריחים, נראה כאילו המטבח נבנה באמצע בריכת שחיה (שלא שיש משהו רע עם זה:) )