אחת ההחלטות שגורמות להתלבטות גדולה בתהליך העיצוב היא הבחירה בכל מה שקשור לריצוף – בחומר ממנו יהיה עשוי הריצוף, הצבע, הגודל, הפריסה וכדומה. התלבטות שנובעת גם בגלל קשת האפשרויות הבלתי מוגבלות שעומדות לרשותינו עבור ההחלטה החשובה הזו, כשהבחירה בין אסתטיקה לפרקטיקה מונחת על כף המאזניים, וגם בגלל העובדה שהריצוף הוא בעל תפקיד מאוד משמעותי ביצירת המסגרת והאווירה בחלל.

www.pnim.co.il
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר
www.pnim.co.il
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר

אבל אנחנו כאן לא כדי לדבר על כל המגוון המאוד רחב שקיים בתחום הריצוף והחיפוי, אלא כדי להאיר את אחד הטרנדים הבולטים ביותר. טרנד הפישבון (או הרינגבון) שגם פיטנרסט הכריזו עליו כאחד הטרנדים המובילים.

www.pnim.co.il
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר

הפישבון הגיע אל עולם עיצוב הפנים בתחילה בחומריותו הקלאסית – עץ, ומשם המשיך גם לחומרים נוספים. המראה המאפיין אותו הוא מעין זיגזג שדי מזכיר את מראה אידרת הדג או ה-Chevron.

www.pnim.co.il
עיצוב: מעיין זוסמן, צילום: גדעון לוין, תמונה מכאן
www.pnim.co.il
עיצוב: ספיבק-פרידלר, צילום: עדו אדן, תמונה מכאן

כמו הרבה טרנדים שמציפים אותנו לאחרונה, גם הפישבון הוא לא ממש חדש על פני הפלנטה. הוא היה בשימוש במשך מאות שנים בתקופות קלאסיות, ויש שיגידו אף בתקופות קדומות יותר, וכמתבקש – זה תמיד היה בהקשרים של אחוזות מפוארות והיכלי יוקרה.

עיצוב: Destilat צילום: Monika Nguyen תמונה מכאן
עיצוב: Destilat צילום: Monika Nguyen תמונה מכאן

חיבת הקהל ההולכת וגוברת בשנים האחרונות לעיצוב שיש בו חיבור נוסטלגי אל העבר ובנוסף לכך גם עיצוב שיש בו אלמנטים גיאומטריים, תרמו לשובו של הפישבון אל עולם העיצוב העכשווי שבשנים האחרונות מקבל אליו בברכה כל מה שנותן דגש לניראות ולתחושת החומר.

www.pnim.co.il
עיצוב: שלומית גליקס, צילום: עודד סמדר

את הפישבון ניתן לשלב בכל חלל: גם בחלל הציבורי וגם בחדרים הפרטיים ובחדרי הרחצה, כאשר ההמלצה היא לשלב דוגמת פישבון קטנה יותר בחללים קטנים ולהיפך – דוגמת פישבון גדולה בחללים הגדולים יותר. כפי שציינו קודם, הפישבון פרץ את המסגרת הקלאסית של פרקט העץ וכיום כבר אפשר למצוא פרוייקטים שמשלבים אותו גם בריצוף אבן/קרמיקה, כחיפוי קרמיקה במטבח/חדרי רחצה וגם כחיפוי עץ לקירות.

www.pnim.co.il
עיצוב: שני רינג, צילום: אדריאן דודה, תמונה מכאן
www.pnim.co.il
עיצוב: מירב חביב, צילום: חגית גרוסמן, תמונה מכאן
www.pnim.co.il
עיצוב: אפרת מידן, צילום: אורן בירן
www.pnim.co.il
עיצוב: סטודיו דיאגונל בשיתוף אורן גרינספן צילום הגר דופלט, תמונה מכאן

עבודת ההנחה של הפישבון היא מורכבת מהרגיל, וזה בעצם מה שמייקר אותה, אבל אם אתם מתחברים לעיצוב שנותן הרבה מקום ונוכחות לחומר, וחיבור של טקסטורות ועולמות קלאסיים מדבר אליכם, אז הפישבון הוא בהחלט משהו שכדאי להוסיף לרשימת ההתלבטויות שלכם. הפישבון הוא אחד מאותם סוגי הריצוף שיכולים לגרום לריצפה שלכם להפוך משיכבה שקופה ובלתי מורגשת לשכבה בעלת נוכחות שיודעת לאסוף את כל פריטי העיצוב בחלל למסגרת אחידה בעלת אופי עם טויסט.

www.pnim.co.il
עיצוב: מרב שדה צילום: סיון אסקיו תמונה מכאן
www.pnim.co.il
עיצוב: סטודיו Details צילום: הגר דופלט

ומה שאנחנו אוהבות במיוחד בפישבון זה שהוא יתאים למגוון רחב של סגנונות עיצוב ויוכל להשתלב בדירה מעוצבת בקונספט פטיסרי פריזאי בדיוק כמו שישתלב בדירה בקו עיצובי מודרני ונקי או מסעדה בסגנון גראנג' תעשייתי. בכל אחת מהדוגמאות הללו הפישבון יעניק סיפור מסגרת שונה שתלוי גם, כמובן, בבחירת החומר.

צילום: The Reclaimed Flooring Company תמונה מכאן

חוץ מריצוף וחיפוי, ישנם עוד מקומות שתוכלו לפגוש בהם את הפישבון כמו בתחום האקססוריז, הטפטים, השטיחים ואפילו ברהיטים.

16
תמונה מכאן

OAK2